V súčasnosti je to 62 rokov a 139 dní, no každý rok táto hranica stúpa. Aby svoj plán presadil, musí získať aj hlasy opozície. Odborníci varujú pred miliardovými nákladmi, ktoré by zmena priniesla.
Bola to druhá Ficova vláda, ktorá v roku 2013 presadila súčasný model. Vek sa mení od roku 2016 a z pôvodných 62 rokov stúpol na 62 rokov a 139 dní. „Je to veľmi citlivá téma, lebo má svoje náklady. No nemôžeme ľudí nechať pracovať až do smrti,“ vyhlásil Fico. Tiež zdôraznil, že Slováci tvrdo pracujú, keďže sme európski lídri v nočnej práci a po Britoch druhí v počte odpracovaných nadčasov.
Ak by zákon poslanci schválili, vek dôchodku by sa zvyšoval ako dnes až do rokov 2035 - 2038, keď by mal dosiahnuť hranicu 65 rokov, a následne sa zafixuje. Týka sa to teda ľudí, ktorí majú menej ako 44 rokov. Dovtedy sa vymení ešte mnoho vlád, preto to chce Fico uzákoniť v ústave. Priznal pritom, že do roku 2070 toto rozhodnutie môže štátnu kasu stáť 70 miliárd eur.
Eugen Jurzyca z SaS povedal, že ak by Fico nerozdal peniaze z II. piliera a neminulo sa, „čo sa dalo“, v krajine sa nekradlo, tak by to nebol taký problém. „Keby sme súhlasili, ohrozíme budúce dôchodky. Vieme, že budú veľmi nízke. Keď skrátime vek odchodu do dôchodku, budú ešte nižšie,“ uviedol Jurzyca. Fico chce získať na svoju stranu aj opozičníkov, keďže potrebuje 90 hlasov.
Priamej odpovedi na to, či sa bude spoliehať aj na fašistov, sa vyhol. ĽS-NS tvrdí, že s tým nemajú problém. „Ako myšlienku to zrejme podporíme,“ povedal podpredseda Milan Uhrík. Koaličný partner Andrej Danko zo SNS hovorí, že zavedenie stropu je nevyhnutný krok. „Máme jednu podmienku: odchodový vek do dôchodku musí byť pre ženy nižší,“ vysvetlil. Otázny je zatiaľ postoj Mosta, ktorý sa podobným opatreniam vzpiera. Chýbajúce hlasy však môže dodať Boris Kollár. „Myslíme si, že je to správne. Treba sa pozerať na ľudí, nie analytiku,“ povedal.
Ako to funguje v súčasnosti
- do roku 2016 si nárok na starobný dôchodok v zásade vyžadoval 62 rokov
- od roku 2017 sa mení v závislosti od vývoja strednej dĺžky života (SDŽ) najmladších seniorov
- SDŽ vyjadruje priemerný počet rokov, ktoré prežije osoba v určitom veku (napr. predvlani sa 62-roční Slováci v priemere dožili 19,5 roka)
- dlhodobo sa zvyšuje tak u mužov, ako aj u žien
- zvyšovanie dôchodkového veku sa týka Slovákov, ktorí sa narodili po 31. 12. 1954
Ficov plán
- existujú tri varianty stropu: 65 rokov (Fico), 64 rokov (odborári) alebo 65 rokov pre mužov a 63 rokov pre ženy
- súčasný dôchodkový vek dosiahne hranicu 65 rokov v roku 2035 až 2038
- finančné vplyvy by mali do roku 2070 dosiahnuť 70 mld. €
- zmena sa dotkne ľudí narodených po roku 1973 (mladších ako 44 rokov)
Krajinu to zadlží
Radovan Ďurana, ekonóm
Fico teraz už ako poslanec navrhuje zmenu, ktorá zníži udržateľnosť verejných financií. To, čo sa navrhuje, znamená, že ľudia budú skôr odchádzať do dôchodku, ale ich deti to budú musieť zaplatiť vyššími odvodmi. Štát to môže dotovať z daňových príjmov na úkor verejných služieb. Mrzí nás, že Fico znevažuje prepočty Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá hovorí, že zmena by znamenala, že vláda by musela ušetriť každý rok 1 %HDP, aby nevznikol obrovský dlh, a vláda ušetriť 850 miliónov eur nedokáže.
Je to téma, ktorá ľudí trápi
Michal Vašečka, sociológ
Má to dve dimenzie. Smer, aj keď tajne, si robí prieskumy a fokusové skupiny, a reflektuje, čo ľudí trápi. A neustále sa zvyšujúci vek odchodu do dôchodku takou témou je. Preto s tým už teraz prichádza a ide o marketingovú tému. No má pravdu, od roku 1989 nastala civilizačná zmena v tom, koľko sa dokážeme dožiť. Aj keď na druhej strane je rozdiel medzi nórskym dôchodcom a tým zo Sobraniec. Naši ľudia idú do dôchodku zničení nielen prácou, ale aj mimoriadne nezdravým životným štýlom obyvateľov v 70. a 80. rokoch.
Súhlasíte so zastropovaním dôchodku v 65 rokoch?
Božena (54), krajčírka - Nie
Končiť v 65 rokoch je veľa pre ženu, ktorá pracuje manuálne ako ja. Robím za šijacím strojom 12 hodín denne a si neviem predstaviť, že vydržím do 65.
Miroslav (58), technik údržby v chemickom závode - Nie
Na odchod do dôchodku je 65 rokov už úplné maximum, aspoň pre Slovensko. Mne to zatiaľ vychádza, že do penzie nastúpim, keď budem mať 63 rokov, tak to by mi úplne stačilo. Ale určite by sa mi to nepáčilo, keby sa to ešte zvýšilo.
Michaela (56), vedúca predajne - Nie
Sme generácia, ktorá začala robiť v 19-tich a odchádzame v 63-och. To si myslím, že je dosť veľa. Ideálny vek na odchod do dôchodku pre ženy je 60 rokov maximum. Neviem si predstaviť robiť v 63 rokoch terajšiu prácu.