OPCW oznámila, že odborníci z jej vyšetrovacej misie priniesli vzorky z Dúmy na analýzu do laboratórií vybraných samotnou organizáciou - proces analýzy môže trvať najmenej tri až štyri týždne. OPCW so sídlom v holandskom Haagu tiež uviedla, že jej tím bude pokračovať v práci "na získavaní ďalších informácií a materiálu".
Medzinárodná organizácia vydá podľa očakávania správu o zisteniach expertov, ale ako upozornila, nie je možné povedať, kedy správa o aprílovom útoku vyjde. Jej inšpektori nie sú poverení určiť vinníka útoku - majú iba úlohu stanoviť, či boli v Dúme použité chemické zbrane a aké. Vstup inšpektorov do Dúmy bol niekoľkokrát odložený z obáv o bezpečnosť.
Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v piatok takisto uviedol, že skupina inšpektorov OPCW "ukončila misiu" zameranú na vyšetrenie útoku zo 7. apríla. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vyhlásila, že inšpektori OPCW vyzdvihli v Sýrii vzorky z jedného laboratória a zo skladu.
Západné veľmoci obviňujú z použitia jedovatého plynu v Dúme vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, podporovanú Ruskom. Spojené štáty, Francúzsko a Británia v reakcii na útok bombardovali sýrske vládne ciele, pripomenula tlačová agentúra AP.