Podľa jeho vyjadrenia na sociálnej sieti Instagram, ktoré citovala agentúra DPA, chce iránska vláda docieliť, aby bol internet "bezpečný, nie však (štátom) kontrolovaný". Samotná vláda zákaz používať Telegram nenariadila ani neodsúhlasila, pripomenul prezident.
"Chceme slobodný tok informácií, ako aj to, aby mali občania (na internete) slobodný výber," uviedol ďalej Rúhání vo svojej prvej reakcii na uvedený krok.
Prokuratúra v Teheráne nariadila v pondelok iránskym poskytovateľom internetových služieb zablokovať mobilnú i desktopovú verziu Telegramu. Podľa pozorovateľov, na ktorých sa odvoláva DPA, je tento krok hodnotený ako ťažká vnútropolitická porážka pre Rúháního. Toho v sociálnych médiách ostro kritizujú za to, že sa opäť nedokázal presadiť voči vplyvnému duchovenstvu.
Predseda parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku Alaidín Borudžerdí ešte v marci avizoval, že Irán zablokuje Telegram, pričom ako dôvod uvádzal obavy o štátnu bezpečnosť. Mnohí z provládne orientovaných užívateľov Telegramu odvtedy prešli na iné miestne alternatívy tejto služby.
Borudžerdí vtedy zároveň uviedol, že blokácia Telegramu súvisí s jeho "deštruktívnou rolou počas protivládnych protestov". Tie vypukli v Iráne koncom decembra, vyžiadali si najmenej 25 obetí na životoch a viedli k zatknutiu vyše 5000 podozrivých.