Reči o chudobe a (ne)dostatku rôznych druhov tovaru v bývalom Československu síce bohatým Francúzom vohnali slzy dojatia do očí, ale našincom rázne zdvihli tlak. Utáraná Sklenaříková teraz čelí ostrej kritike a nahnevaní Slováci na nej nenechali jednu nitku suchú!
Zo Sklenaříkovej sa na začiatku kariéry stala prostoreká Popoluška. A hoci s komunizmom sa spájajú legendy o radoch na banány a podpultovom tovare, Adrianine spomienky na mladosť sú úsmevné. „Prvé plavky som dostala, keď som mala šestnásť rokov,“ cituje denník SME rozhovor krásky pre francúzsku televíziu. Dnes sa pri štipľavých reakciách našincov na internete aj zapýri! „A na plavecký kurz, ktorý bol vtedy povinný na základnej škole, sme chodili nahé?“ pýta sa rodáčky z Brezna čitateľka Martina.
Kráska bývalé Československo vykreslila na Západe ako miesto, kde si ženy zveľaďujú tvár vari tým prvým, čo pochytia do ruky. „Keď som dospela, oči som si musela maľovať uhlíkom. Očné ceruzky u nás neboli,“ vyplakala sa začiatkom deväťdesiatych rokov Adriana šokovaným Parížanom. „Som od nej skoro o 15 rokov staršia. Môj prvý rúž bol Dior vyrábaný v licencii u nás v Československu. A to som mala 16 rokov! Mali sme kvalitnú kozmetiku. Čierne alebo hnedé ceruzky boli tiež super. Taktiež špirály,“ napísala rozhorčená Mária. „Toto by som ako niekto, kto sa narodil v Československu, ani z úst nevypustila,“ karhá blondínku. Sklenaříková svoju domovinu opísala ako chudobný kraj. „Televíziu sme v detstve nemali, len rádio,“ povzdychla si, pričom prvý televízny kanál začal vysielať na Slovensku pred vyše 61 rokmi.
Rodáci neveria, že potomok inžiniera a lekárky by žil až tak zle. Okomentovali aj blondínkine reči na adresu jej otca Miroslava. „Jediné dni, keď bol doma pokoj, boli tie, keď v televízii dávali futbal. S pivom v ruke sledoval zápas a lopta nás chránila pred jeho výčitkami a šikanou,“ vyhlásila v minulosti Sklenaříková. „Otec pozeral futbal s pivom v ruke? Takže si protirečí!,“ odkázala na istá Nadežda. Rodičia Adriany na naše otázky nereagovali.
Televízory sme mali
Zuzana Kusá, sociologička
- V šesťdesiatych rokoch boli očné linky a pokiaľ ide o televízory, bolo ich podstatne menej ako dnes, ale v osemdesiatych rokoch mali rodiny čiernobiele televízory. Neviem, odkiaľ pani pochádza, ale je možné, že v tom čase neboli v obchodoch na dedinách „maľovátka".