Agentúra Reuters informovala, že hlasovanie sprevádzala nízka účasť. Podľa odhadov voliť prišlo asi 25 percent voličov, dodala agentúra DPA. Výsledky volieb budú známe až o niekoľko dní.
Reuters spresnil, že politické strany úradom vo viacerých mestách nahlásili podozrenia z porušovania zákona o voľbách a z kupovania voličských hlasov. Z niektorých oblastí krajiny hlásili aj násilnosti. V ôsmich volebných obvodoch na juhu krajiny museli byť zasa voľby odložené kvôli chybám na hlasovacích lístkoch.
Predstaviteľ volebnej komisie Ádil Brinisi uznal, že v niektorých volebných miestnostiach došlo k porušeniu volebného zákona. Uviedol však, že nešlo o veľký počet prípadov, preto neovplyvnia ani výsledok volieb ani ich ďalší priebeh.
Agentúra Reuters napísala, že voliť prišli najmä starší Tunisania. Mladí ľudia dávali prednosť posedeniu s priateľmi v kaviarni. Na otázku Reuters, prečo nejdú voliť, odpovedali, že chcú prácu. "Nikto sa o nás v posledných rokoch nestará. A my trpíme kvôli nezamestnanosti," vysvetlil mladým muž menom Ramzi.
Vo voľbách do mestských zastupiteľstiev si mohlo 5,3 milióna voličov vybrať z viac ako 2000 kandidátskych listín. Štyridsaťdeväť percent z kandidátov sú ženy. Takmer polovica z kandidátov sú osoby nezávislé od politických strán a mnohí z nich sú úplní politickí nováčikovia.
Podľa agentúry AP sa očakáva, že dominovať budú islamistická Strana obnovy (an-Nahda) a sekulárny Hlas Tuniska (Nidáa Túnis) prezidenta Bádžího Káida Sibsího. Komunálne voľby v Tunisku sú podľa agentúry AP považované za rozhodujúci krok ku konsolidácii výnimočnej demokracie v tomto severoafrickom štáte, ale aj za prvý krok k decentralizácii zakotvenej v ústave z roku 2014.
Doteraz o dianí na lokálnej úrovni rozhodovali centrálne úrady, o ktorých sa v Tunisku tvrdí, že bývajú zaťažené klientelizmom. Podľa Reuters nie je možné odhadnúť, ako bude model postupnej decentralizácie v Tunisku fungovať. Západní darcovia chcú miestnym samosprávam poskytnúť finančnú výpomoc na rýchle spustenie prvých projektov.