Štrbské Pleso je naše najznámejšie a najnavštevovanejšie vysokohorské športové stredisko. Donedávna však bolo aj najvyššie položenými kúpeľmi na Slovensku. V nadmorskej výške 1 355 m s južnou orientáciou a ročne s 1 890 hodinami slnečného svitu to bolo vyhľadávané miesto na liečbu astmy, bronchitídy, alergií a na zotavovacie pobyty. Hlavnou liečebnou procedúrou bola klimatoterapia, čo je vlastne pobyt vo voľnej prírode v kombinácii s dychovou rehabilitáciou. Ľudí liečil čistý tatranský vzduch a voňavé silice zo smrekov, ktoré obklopovali domy v osadách.
Unikát pre všetkých
Všetko to je už len minulosť. Hlavným zariadením Kúpeľov Štrbské Pleso bola budova Helios, z ktorej je dnes už len ruina. Síce známa a dosť populárna, ale ruina. Helios začali stavať ešte v roku 1968. Architekt, dnes už nebohý Richard Pástor, budovu naprojektoval ako štvorpodlažný objekt veľmi dobre včlenený do horského prostredia. Mala svoju časť pre dospelých s 200 posteľami v jedno- a dvojlôžkových izbách a 150 lôžok pre deti. Všetky izby boli orientované na juh. Bolo tu zvlášť oddelenie pre deti v predškolskom veku a oddelenie s učebňami. Stavbu odovzdali v roku 1976 a o rok nato dostala Cenu Dušana Jurkoviča od Zväzu slovenských architektov.
Vymoženosti peknej a účelnej stavby si takmer za 30 rokov jej existencie užili státisíce pacientov a hostí. Mali k dispozícii plavecký bazén, inhalácie, elektroliečbu, rôzne vaňové procedúry, masáže, sauny, telocvične, kino a spoločenské priestory...
Veľké sľuby
Po zmene pomerov po roku 1989 to bolo všelijako aj s Heliosom. V 90. rokoch, keď patril Kúpeľom Štrbské Pleso, a. s., bol na tom ešte dobre. „Za nášho pôsobenia v Kúpeľoch Štrbské Pleso sme sa snažili napĺňať poslanie tohto kúpeľného domu nielen liečebnými pobytmi, ale kapacitu sme rozšírili aj o hotelové ubytovanie,“ hovorí Marián Oravec, ktorý vtedy šéfoval kúpeľom.
Kľúčový bod zlomu však prišiel až v roku 2004. Majoritným vlastníkom Kúpeľov Štrbské Pleso, a. s. sa stala spoločnosť Bluecorp, za ktorou stála finančná skupina. „Toto zariadenie sa potrebuje posunúť dopredu, jednoducho nevyhovuje dnešným štandardom. Potrebujeme byť konkurencieschopní aj voči ostatným zariadeniam na Štrbskom Plese a kúpeľným zariadeniam na Slovensku. Objem prostriedkov na rekonštrukciu plánujeme na 500 miliónov korún. Helios bude pre rekonštrukciu najbližšie dva roky zatvorený,“ uviedol vtedy pre médiá posledný riaditeľ kúpeľov Marián Zubo.
Počet lôžok mal stúpnuť zo 402 na 462. Komplex sa mal zmeniť na hotelové zariadenie 4-hviezdičkovej kategórie. Odhad investícií sa vyšplhal na 1,2 miliardy korún (takmer 40 mil. €).
Stavebné práce sa mali začať vo februári 2007, ich ukončenie bolo naplánované na koniec roka 2008. Ale už v roku 2006 sa do budovy zahryzli bagre a zbíjačky a do ekonomiky sa krátko nato zahryzla veľká ekonomická kríza. Tá donútila prehodnotiť všetky veľké investície a z výstavného Heliosu sa stala na 13 rokov nefunkčná ruina.
Smútok
„Je to obrovská škoda, že Helios takto skončil. Nezaslúžil si to. Ešte aj v novembri 2005, keď ho noví majitelia zatvorili, to bolo vyhľadávané zariadenie na veľmi slušnej úrovni. Namiesto toho, aby z funkčného liečebného domu spravili hotel, začali ho búrať. Ale ako prišla ekonomická kríza, s prácami skončili a odvtedy je z Heliosa iba ruina,“ smutne konštatuje Imrich Andráši (66), ktorý tu robil technický dozor.
Nové plány
Po roku 2014 sa na Obecnom úrade v Štrbe objavil nový zámer prestavby celého areálu a to ešte ambicióznejší než ten pôvodný. Hotel má mať 574 lôžok, súčasťou komplexu má byť aj akvapark naprojektovaný či kongresová hala, ktorá sa môže prispôsobiť na kino s kapacitou 700 osôb.
Dnes Helios patrí českej investičnej spoločnosti AMISTA a tá ubezpečuje, že komplex sa bude rekonštruovať. „Tento projekt sa momentálne nachádza v prípravnej koncepčnej fáze. Našou víziou je však zachovanie pôvodnej rekreačnej funkcie komplexu Helios podľa platného územného plánu,“ sľubuje investor.
Zatiaľ však je to stále smutná ruina, ktorá je síce mimo hlavnej turistickej zóny milosrdne ukrytá medzi stromami a pred zrakmi návštevníkov Tatier. No pomaly sa stáva vyhľadávaným miestom adrenalínových a „zážitkových“ turistov, ktorí súčasnú smutnú slávu Heliosu úspešne šíria ďalej.