Ruedi Habegger, ktorý kliniku Eternal Spirit pri Bazileji spoluzaložil, však v rozhovore s agentúrou AFP označil za krutosť, že Austrália nepovolila svojmu nestaršiemu vedcovi zomrieť vo svojej vlasti.
Austrálsky vedec, ktorý je odborníkom na ekológiu, je stále pevne rozhodnutý nechať ukončiť svoj život a zároveň dúfa, že jeho naplánovaná smrť prinúti zákonodarcu v jeho vlasti k zmene zákonov do desiatich rokov. Potom, čo sa pomaznal so psom medzi vítajúcimi osobami na bazilejskom letisku, stretol sa Goodall s hŕstkou novinárov. "Chcel by som vyslať tento odkaz: Akonáhle človek presiahne päťdesiatku alebo šesťdesiatku, mal by sa sám slobodne rozhodnúť, či chce ďalej žiť, alebo nie," povedal Goodall.
Podľa AP do Bazileja priletel po návšteve príbuzných vo francúzskom Bordeaux. V utorok sa Goodall chystá zísť s príslušným lekárom, ktorý má posúdiť pevnosť jeho rozhodnutia, a na stredu ešte plánuje tlačovú konferenciu. Zomrieť potom má vo štvrtok po prehltnutí smrtiacej kombinácii látok. "Je to všetko krutosť. Tento starý muž by mal mať dovolené zomrieť doma, vo svojej posteli, ako to možno urobiť tu vo Švajčiarsku," vyhlásil Habegger z kliniky Eternal Spirit. Habegger uviedol, že na Eternal Spirit sa ročne obracia približne 80 väčšinou chorých a trpiacich ľudí s priemerným vekom 76 rokov. Cudzinci podľa neho tvoria 75 percent klientely.
Na Goodallovu cestu vybralo združenia Exit International cez 17.000 austrálskych dolárov (takmer 11-tisíc eur). O Goodallovi sa veľa hovorilo v čase, keď mal 102 rokov a jeho univerzita v Perthe sa ho pokúšala zbaviť. Ani teraz pritom netrpí žiadnou nevyliečiteľnou chorobou, ale kvalita jeho života sa zhoršila a on sám žiada o službu asistovanej samovraždy. "Hlboko ľutujem, že som dosiahol takýto vek. Nie som šťastný. Chcem umrieť. Nie je to nijako zvlášť smutné," povedal televízii ABC začiatkom apríla o svojich posledných narodeninách.
Švajčiarsko je jednou z najliberálnejších krajín, pokiaľ ide o možnosť ukončiť dobrovoľne za asistencie lekárov svoj život. Vo väčšine krajín sveta je eutanázia nezákonná. Bola zakázaná aj v celej Austrálii, kým ju vlani nepovolil jeden zo šiestich austrálskych štátov, a to Viktórie. Príslušný zákon však začne platiť až od júna budúceho roka a vzťahovať sa bude len na nevyliečiteľne chorých pacientov, ktorým zostáva menej ako šesť mesiacov života. V Európe umožňuje asistovanú samovraždu Nemecko, Švajčiarsko alebo Albánsko. Eutanázia, kedy na rozdiel od asistovanej samovraždy smie lekár pacienta na jeho žiadosť priamo usmrtiť, je povolená v Holandsku, Belgicku a Luxembursku.