Slovenský Indiana Jones však dôkazy v podobe skamenelých šľapají našiel aj vo Vysokých Tatrách. Je to vôbec prvý dôkaz o prítomnosti týchto tvorov na našom území. Podľa všetkého ich tu zanechali dilophosaury a ceratosaury, ktoré sú známe aj z Jurského parku.
Celosvetovo známy paleontológ Martin Kundrát (48) išiel po stopách Milana Sýkoru, ktorý v roku 1975 našiel v západnej časti Vysokých Tatier tri stopy dinosaurov. „Docent Sýkora ma vzal do tej lokality. Už počas prvých štyroch hodín sme objavili desiatku menej alebo viac kompletných stôp,“ nadchýna sa Kundrát z Centra interdisciplinárnych biovied Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Nájdené stopy sú podľa neho staré až 200 miliónov rokov. „Na priestore niekoľkých metrov sme našli naozaj nezvyčajne veľa stôp, úlomkov a ostatky rastlinstva. Život tam pravdepodobne pritiahla voda. To svedčí o tom, že šlo o celý ekosystém s množstvom tvorov,“ prezradil paleontológ.
Praveké obry žili na rozhraní triasu a jury, keď Tatry ešte neexistovali. Ich územie sa nachádzalo skoro na úrovni mora. „Trojprsté stopy s pazúrmi nasvedčujú tomu, že v oblasti zrejme žili mäsožravé ceratosaury a dilophosaury, známe aj z Jurského parku. Museli však mať nejakú potravu. Narazili sme aj na stopy, ktoré mohli patriť bylinožravým tvorom,“ uvažuje Kundrát. Je to zatiaľ jediný dôkaz o prítomnosti dinosaurov na území Slovenska.
Ceratosaury a dilophosaury
- primitívnejšie formy dinosaurov
- dorastali do dĺžky 5 – 6 metrov a výšky 2 – 2,5 metra
- mohutné nohy mali zakončené troma prstami s pazúrmi
- horné končatiny boli kratšie so schopnosťou úchopu
- dlhý, až dvojmetrový chvost používali ako zbraň
- hlava bola vyzbrojená ostrými zubami
- ceratosaurus mal kostený výbežok na hlave
- dilophosaurus mal na hlave hrebeň