Štátna duma tak vyšla v ústrety návrhu prezidenta Vladimira Putina, ktorý podľa agentúry TASS už necelú hodinu potom podpísal dekrét o Medvedevovom vymenovaní. Zotrvanie Putinovho najbližšieho politického súputníka na čele kabinetu duma schválila predovšetkým vďaka hlasom vládnej strany Jednotné Rusko, ktorá má v zákonodarnom zbore pohodlnú väčšinu. Pre vymenovanie Medvedeva premiérom hlasovalo 374 zo 433 poslancov. Proti ich bolo 56.
Putin na úvod utorkového zasadnutia dolnej komory parlamentu svoj návrh na ponechanie Medvedeva predsedom vlády energicky obhajoval. Poukázal pritom na doterajšiu dobrú prácu premiérovho tímu v neľahkých podmienkach, v ktorých sa Rusko v posledných rokoch nachádzalo. Vyhlásil, že typickými pre kabinet boli "demokratickosť, otvorenosť dialógu a diskusiám, ústretovosť voči zmysluplným návrhom a opodstatnenej kritike". "Všetko toto sa stalo profesionálnym štýlom predchádzajúcej vlády," povedal prezident.
Medvedev potom pred poslancov predstúpil s návrhom svojho programu na ďalšie obdobie. Dôraz pritom kládol na zlepšovanie životnej úrovne ľudí a na rozvoj najrôznejších ekonomických odvetví. Okrem iného sľúbil, že sa v najbližšej dobe nebudú zvyšovať dane z príjmu obyvateľstva. Naproti tomu vláda chce čoskoro prísť s návrhmi zmien týkajúcich sa dôchodkového veku. Prezradil tiež, že Rusko bude musieť v najbližších šiestich rokoch vynaložiť o osem bilióna rubľov (vyše 106 miliárd eur) viac, aby splnilo úlohy stanovené v dekréte, ktorý tento týždeň podpísal Putin.
Podľa ústavy by nový premiér mal po svojom menovaní do týždňa predložiť prezidentovi návrh na zloženie vlády. V médiách sa špekuluje, že kabinet opustí vicepremiér Igor Šuvalov, Olga Golodecová a Sergej Prichoďko. Doterajšia Medvedevova vláda, ktorú tvorilo deväť podpredsedov vlády a 22 ministrov, odstúpila po pondelňajšej inaugurácii prezidenta Putina, ako požaduje ruská ústava. Putin vzápätí navrhol na premiéra znova Medvedeva, ktorý stál na čele vlády šesť rokov predchádzajúceho prezidentovho mandátu. Pred tým na štyri roky vystriedal Putina v Kremli v úlohe prezidenta, pretože ústava nepovoľovala Putinovi zastávať najvyššiu funkciu viac ako dvakrát za sebou.