Tento krok KĽDR je chápaný ako gesto dobrej vôle pred plánovaným summitom Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una. S prepustenými Američanmi by sa mal Trump stretnúť na Andrewsovej vojenskej základni ležiacej neďaleko Washingtonu, kde majú pristáť vo štvrtok okolo 02.00 h miestneho času (08.00 h SELČ).
Trojicu Američanov uväznili severokórejské úrady v rokoch 2016 a 2017. Stanica Sky News ešte minulý týždeň vo štvrtok informovala, že ich presunuli z pracovného tábora do hotela.
Akademici Kim Hak Song a Tony Kim a podnikateľ Kim Dong Chul boli presunutí do hotela na predmestí Pchjongjangu podľa Sky News na základe nariadení "najvyšších miest".
Juhokórejský aktivista Čo Sung-jong v tom čase uviedol, že Američania, ktorí majú všetci kórejský pôvod, sú v KĽDR väznení za údajnú špionáž a "nepriateľské skutky". Dostávajú "lekársku starostlivosť, dobrú stravu a ideologickú výchovu".
Nemenovaný juhokórejský činiteľ v tom čase povedal, že o ich prepustení sa rokuje už niekoľko mesiacov, pričom sa tak má stať už v "najbližšom" čase.
Podľa pozorovateľov kládol Pchjongjang veľký dôraz na podmienky trojice väzňov so zámerom vyhnúť sa opakovaniu prípadu Otta Warmbiera, mladého Američana, ktorého uväznili v KĽDR po tom, ako v roku 2016 ukradol zo svojej hotelovej izby v Pchjongjangu propagandistický plagát. Zomrel šesť dní po tom, ako sa vlani v júni vrátil do USA v bdelej kóme.