Nikto jej po narodení nedával veľké šance na uplatnenie sa v živote. Nádej a pevná vôľa však robia zázraky a dnes sa táto sympatická mladá žena, ktorá má problémy s rečou aj pohybom, teší nielen z vysokoškolského diplomu ale aj z obyčajných radostí života, akou je napríklad uchopenie šálky. Pomohol jej unikátny zákrok.
Jej život je večný boj. Napriek tomu zvláda Alexandra, ktorej osud nadelil diagnózu detskej obrny, cestu životom s úsmevom. Hoci sa od malička pohybovala len na vozíčku, nepoddala sa svojmu ťažkému osudu. Ako jedna z mála pacientiek s týmto ochorením skončila vysokú školu. V malíčku má ekonómiu aj účtovníctvo. „Nechcela som sa zmieriť s tým, že by som mala žiť len z invalidného dôchodku,“ vysvetľuje veľká bojovníčka, ktorá sa kvôli rečovému hendikepu musela naučiť vyjadrovať jasne a vecne. „Dokonca aj docenti na VŠ ma dávali za príklad,“ spomína na študentské časy.
Unikátny zákrok
Nádej do Alexandrinho doterajšieho života priniesli lekári z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, ktorí jej urobili unikátnu operáciu prostredníctvom neurostimulátora. Najprv jej implantovali do malého mozočku elektródy s vývodmi na temene hlavy a neskôr ich napojili na strojček, ktorý sa nachádza pod kľúčnou kosťou. „Po spustení elektród šikovní lekári postupne nastavili vhodné parametre a skúšobná stimulácia dopadla naozaj dobre,“ dodáva s úľavou mladá žena.
Vytúžený výsledok sa prejavil už po pár týždňoch - menej sa trasie, ľahšie sa jej chodí, jej reč je trochu zrozumiteľnejšia a dokáže sama uchopiť do rúk pohár a napiť sa z neho. „Som rada, že zákroky sa podarili, lebo neurochirurgovia, profesor Miroslav Galanda so synom Tomášom, urobili v podstate zázrak. Som v úžase, ako mi zmenili kvalitu života,“ hovorí s nádejou.
Túži pracovať
Svoj boj Saška ešte ani zďaleka nevyhrala. Veľkou oporou je najmä v ťažkých chvíľach jej mama. „Čakajú ju ďalšie kontroly, ale jej viera je silná, aby po stimulácii strojčekom došlo k utlmeniu poškodených mozgových buniek. Prejaví sa to pri chôdzi rovnováhou a odstránením trasenia,“ vysvetlila jej mama Gabriela (50). Podobný zákrok uľahčuje život najmä pacientom s Parkinsonovou chorobou, no aj takým ako Saška, ktorá je na Slovensku v poradí len ôsmou, ktorá niečo podobné absolvovala. „Ak sa zlepšenie prejaví aj pri mojom rozprávaní, verím, že si nájdem adekvátnu prácu,“ hovorí o svojom najväčšom sne Alexandra.
Poďakovanie Alexandry
„Vďaka nepatrí iba špičkovým lekárom, ale celému tímu neurochirurgickej kliniky Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Bola som tam hospitalizovaná vyše tri týždne a všetci boli super! Prístup celého kolektívu bol profesionálny a nenahraditeľný. Chválim vysokú odbornosť a aj ľudskosť. “
Pacientke sme zaviedli elektródy
Miroslav Galanda, lekár v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici
„U našej pacientky Alexandry sme použili neuromodulačnú liečbu. Operácia pozostávala zo zavedenia elektród do vybraných nervových štruktúr a ich stimulácie, čím sa ovplyvňujú poškodené funkcie mozgu. V súčasnosti sa týmto spôsobom riešia príznaky Parkinsonovej choroby ako trasenie či stuhnutosť svalstva, ďalej epilepsia, bolesť a mnoho ďalších konzervatívnym spôsobom nezvládnuteľných stavov. Touto metódou možno zmierniť nadmerné svalové napätie, čiže neovládateľné mimovoľné pohyby, ktoré vznikajú ako následok poškodenia mozgových štruktúr. Zlepšuje sa tak účinnosť rehabilitácie a sebestačnosť chorých.