Kontroverzný zákon presadila vládnuca Kresťanská únia (CSU) v krajinskom sneme vlani v lete, pripomenula agentúra DPA. Proti novým opatreniam, ktoré majú na základe novelizácie zákona čoskoro vstúpiť v praxi, demonštrovalo podľa úradov okolo 30 000 osôb. Organizátori odhadujú účasť na 40 000 ľudí.
"Demonštrujeme nahlas, ale pokojne," povedal Simon Strohmenger z občianskej iniciatívy, ktorá bojuje proti novému policajnému zákonu. Demonštranti prešli centrom bavorskej metropoly na námestí Odeonsplatz, kde sa konala záverečná manifestácia. Kritikom prekáža hlavne sporné ustanovenie o "hroziacom nebezpečenstve", ktoré má polícii umožniť skorší preventívny zásah, vrátane sledovania počítačovej a telefonickej komunikácie.
Kvôli mohutnej kritike už frakcia CSU v apríli niektoré kontroverzné novinky v zákone zmiernila. Napríklad sledovanie s pomocou inteligentných kamier nebude umožňovať rozoznávanie tvárí. Nový policajný zákon minulý mesiac predstavila tiež saská krajinská vláda. Má polícii okrem iného umožniť inštaláciu zariadení na rozpoznávanie tvárí vo vzdialenosti do 30 kilometrov od hraníc s Českou republikou a Poľskom. V záujme zabránenia najťažším zločinom má umožňovať tiež odpočúvanie alebo prerušenie mobilného spojenia.
Nemci sú mimoriadne citliví voči akýmkoľvek opatreniam, ktoré úradom umožňujú prenikať do súkromia. Dôvodom sú neblahé skúsenosti s Gestapom a Stasi, tajnými políciami dvoch totalitných režimov, nacistického a komunistického.