Teraz testy preukázali výskyt eboly u ďalších 11 osôb vrátane troch zdravotníkov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) začali ľudia na severozápade Konga vykazovať príznaky zodpovedajúce nebezpečnej choroby už vlani v decembri. Väčšina prípadov zatiaľ bola zaznamenaná v okolí dediny Ikoko Impenge neďaleko mesta Bikoro. Lokalita sa nachádza v blízkosti brehov rieky Kongo, ktorá slúži ako dopravná tepna spájajúca vzdialené regióny s hlavným mestom Kinshasou, upozorňuje agentúra Reuters.
"Situácia nás znepokojuje a vyžaduje okamžitú a ráznu odpoveď," vyhlásil konžský minister zdravotníctva Oly Ilunga. Jeho rezort do zasiahnutej Rovníkovej provincie vyslal tím 12 odborníkov, ktorí majú vypátrať epicentrum nákazy a mapovať jej šírenie. Agentúra AFP informovala, že Detský fond OSN (UNICEF) vyšle do Konga "tímy a materiál" a že WHO na boj proti ďalšiemu postupu eboly uvoľnila milión dolárov (takmer 842-tisíc eur).
Ebola je jednou z najobávanejších chorôb na svete. Je vysoko nákazlivá a úmrtnosť na ňu dosahuje až 90 percent. Najhoršie epidémia sa rozšírila od začiatku decembra 2013 v západnej Afrike. Chorobe za viac ako dva roky podľahlo vyše 11 300 ľudí z viac než 29 000 nakazených, čo bolo najviac v histórii tejto nákazy. V utorok Kongo ohlásilo, že čelí deviatej epidémii eboly od prvého výskytu v roku 1976. Reuters poznamenáva, že bohaté skúsenosti Konga s nebezpečným vírusom a riedke zaľudnenie krajiny majú za následok, že prepuknutiu choroby sa často týka len malého územia, ktoré je relatívne ľahké izolovať .