Zábery z presného zásahu, nadobudnutého kamerou na izraelskej rakete Spike NLOS, zverejnila izraelská armáda. Izraelský úder bol odvetou za predchádzajúci raketový útok, podniknutý iránskymi jednotkami.
"Vo vojne sú dobré všetky prostriedky, ktoré vedú k úspechu v boji. Ale aj na tomto videu je vidieť, že Pancir nebol uvedený do pohotovosti k paľbe. Inými slovami, Izraelčania prekvapili systém nie v boji, ale fakticky ho odstrelili ranou zozadu: Pancir ani nebol zamaskovaný, vôbec nebol pripravený bojovať, rakety ani kanóny nemierili správnym smerom. Dá sa z toho usudzovať, že Pancier bol na presune a tesne pred zásahom si urobil prestávku," napísala Gazeta.ru v dnešnom komentári. Bola to "rana pod pás", ale doby rytierskeho bojovania dávno pominuli, uviedol server.
"Krajne predčasné a neopodstatnené" by ale podľa internetového denníka bolo tvrdiť, že Pancir zlyhal a sklamal nádeje. Presnejšie by bolo povedať, že sýrska posádka - a hlavne jej velitelia - sa nechali zaskočiť a prepásli útok nepriateľa. Pri použití vlastných rakiet by stačila "priemerne vycvičená posádka", v prípade paľby z kanónov by strelec musel byť prvotriedny, uviedol komentátor.
"Žiadna zbraň ale nebojuje sama o sebe, a tak je otázkou skôr organizácia sýrskej protivzdušnej obrany. Pokiaľ bol Pancir zasiahnutý počas presunu, mal byť krytý inými zbraňami, protilietadlovými kanónmi, prostriedkami rádioelektronického boja. Očividne sa tak nestalo, čiže chýbala základná súčinnosť medzi sýrskymi silami. V takom prípade ani tie najmodernejšie protilietadlové rakety nepomôžu," usúdil denník. "Nezničiteľné zbrane neexistujú. Každá má ako prednosti, tak nedostatky. Zo straty jedného bojového kompletu nemá zmysel robiť tragédiu, ani spochybňovať kvality tejto zbrane, aj keď prípad so sýrskym Pancirom môže poslúžiť na diskreditáciu celého systému," dodala Gazeta.ru.
Protilietadlový a protiraketový systém Pancir-S1 (v kóde NATO SA-22 Greyhound) ničí vzdušné ciele pomocou dvojice automatických kanónov 2A38M kalibru 30 mm a dvanástich rakiet 57E6-E s povelovým navedením - cieľ je neustále ožarovaný radarom na vozidle a letiaca raketa dostáva cez rádiové spojenia údaje o aktuálnej polohe cieľa. Sýrskemu kompletu Pancir-S1 sa napríklad pripisuje zostrelenie tureckej prieskumnej stíhačky RF-4B z roku 2012, podotýka server Armádne noviny.