Za mierneho favorita volieb sa považuje súčasný premiér Hajdar Abádí, ktorého podľa prieskumu podporujú nielen šiiti, ale aj množstvo sunnitov. Od nového predsedníctva vlády sa predovšetkým očakáva začatie ekonomickej obnovy zničenej krajiny a zvládnutie najnovšieho napätia medzi Washingtonom a Teheránom, dvoch dôležitých partnerov Iraku.
Viac ako 8950 volebných miest sa otvorilo v 7:00 miestneho času (6:00 SELČ) a uzavrú sa o 18:00 (17:00 SELČ). Výsledky sa podľa agentúry AFP očakávajú najskôr v utorok. K urnám bolo prizvaných 24 miliónov oprávnených voličov, ktorí rozhodnú o obsadení 329 kresiel jednokomorového parlamentu v Iraku.
Do stavu pohotovosti bolo uvedených približne 900 000 policajných a vojenských príslušníkov, píše agentúra AFP. Hranice krajiny a jej vzdušný priestor zostanú uzavreté po celý volebný deň. Nezávislá agentúra, ktorá voľby monitoruje, očakáva vysokú účasť ako dôsledok poklesu teroristických útokov v posledných mesiacoch. O parlamentné kreslá sa uchádza približne 7000 kandidátov z desiatich strán a koalícií. Medzi nimi je 2000 žien, ktoré súperia o 83 mandátov. Ženy majú totiž zaručenú štvrtinu miest v parlamente.
Radikálne zmeny voľby zjavne neprinesú. Očakáva sa, že vyhrá najsilnejšia aliancia strán, ktorá dominuje Irackej politike od roku 2003. Žiadna z nich pravdepodobne ani tento rok nezíska nadpolovičnú väčšinu 165 kresiel, takže zostavovanie vlády môže trvať mesiace. Súčasný premiér vo funkcii zostane bez obmedzenia právomocí, pokiaľ nebude vybraný jeho nástupca.