Oznámila to volebná komisia. Predbežné výsledky podľa nezávislej komisie ukazujú, že hlasovať prišlo viac ako desať miliónov z 24,3 milióna registrovaných voličov. "Toto nie je konečný výsledok, pretože výsledky z niektorých volebných miestností ešte neboli zaslané (komisii)," uviedol šéf komisie Rijád al-Badrí na tlačovej konferencii v Bagdade.
Jeho vyjadrenie, citované agentúrou DPA, prišlo niekoľko hodín po tom, ako v Iraku uzavreli volebné miestnosti. Oficiálne výsledky hlasovania sa očakávajú podľa rôznych správ v nedeľu alebo do 48 hodín. Predpokladá sa však, že rokovania o výbere nového premiéra povereného vytvorením vlády sa potiahnu niekoľko mesiacov.
Iracké médiá uviedli, že najvyššiu účasť zaznamenali v oblastiach, ktoré boli predtým v rukách IS, pokým najnižšia bola v hlavnom meste Bagdade. O kreslá v 329-člennom parlamente, ktorý následne zvolí prezidenta i premiéra Iraku, sa uchádzalo takmer 7000 kandidátov. Okrem nízkej účasti poznačili iracké voľby aj podvody, napísala agentúra AP.
Po intenzívnej predvolebnej kampani nemožno hovoriť o žiadnom jasnom favoritovi. Najväčšie šance na úspech sú pripisované súčasnému šiitskému premiérovi Hajdarovi Abádímu, pričom jeho najvážnejší konkurenti pochádzajú z politických strán s užšími väzbami na Irán. Najvyšší šiitský duchovný Iraku vyzval obyvateľov, aby prišli k volebným urnám a predišli tak "príchodu skorumpovaného parlamentu".
Napriek tomu, že sa Iraku podarilo zvíťaziť nad extrémistami, krajina ďalej zápasí s hospodárskym poklesom, ktorý sčasti zapríčinil celosvetový prepad cien ropy, ako aj so zakorenenou korupciou a dlhodobým politickým patom.
Iracké úrady využili pri voľbách nový elektronický systém, aby sa obmedzili podvody pri hlasovaní. Celkove malo byť rozmiestnených v krajine 60.000 zariadení, ktoré zašlú údaje o hlasovaní do volebnej centrály cez družicu.