Odborník vám poradí, ako využiť tento čas nielen na učenie, ale aj na relax. Aby ste skúšku dospelosti zvládli čo najlepšie. Pomáha pri učení pohyb, relaxačná prechádzka či podporné látky na pamäť z lekárne?
Na ďalšiu časť maturít sa v nasledujúcom období bude podľa rezortu školstva pripravovať približne 43 500 študentov. Čaká na nich preverenie ich znalostí a vedomostí. „Ústna forma internej časti maturitnej skúšky sa na väčšine škôl uskutoční od 21. 5. 2018 do 8. 6. 2018,“ uviedlo ministertvo školstva. Praktickú časť odbornej zložky môžu v jednotlivých školách urobiť aj skôr. Pred samotnou skúškou majú študenti priestor na prípravu.
Počas takzvaného akademického týžňa by si mali zopakovať a dolatiť svoje vedomosti, aby pred komisiu predstúpili pripravení. Ak by im to však nevyšlo v riadnom termíne, majú ešte možnosť uspieť v opravnom. To, z čoho študenti maturujú, závisí aj od toho, či ide o gymnázium, konzervatórium, alebo odbornú školu.
5 rád, ako to zvládnuť
Radí: Martin Kríž, odborník na vzdelávanie z neziskovej organizácie Indícia
1. Sústreďte sana to, čo viete
Ak študent vidí, čo všetko ešte nevie, môže ho to zablokovať. Lepšie je vypísať si ku každej téme, čo viem – a to si poriadne ujasniť a vryť do hlavy. Ak niečo viete povedať správne, ľahšie vám komisia uverí, že to ostatné ste len pozabudli.
2. Zistite, čo chce učiteľ
Štát stanovuje okruh učiva, ale konkrétne zadania tvorí váš učiteľ. Skúste sa porozprávať so spolužiakmi a zistiť, čo sú obľúbené témy vašich vyučujúcich, môžete ich očakávať na skúške.
3. Bez stresu z pedagóga
Možno máte pocit, že učiteľ vás nemá rád. Každý učiteľ však v kútiku duše chce, aby sa jeho žiaci ukázali v dobrom svetle. Plus sú tam traja. Keby vám aj jeden chcel ublížiť, ďalší dvaja to nedovolia.
4. Skúška zrelosti
Ak pred komisiu predstúpi zrelý človek, je to úplne niečo iné, ako keď tam príde pojašený pubertiak. Trénujte si zrelé správanie už cez akademický týždeň.
5. Večer pred skúškou
Choďte von, pustite si obľúbený film alebo počúvajte hudbu. Nepomúťte si však hlavu alkoholom.
Pomôže pohyb a dostatok spánku
Dôležité je dodržiavať normálný režim s dostatkom spánku. Vyčerpaný človek sa nevie sústrediť a nevie si nič zapamätať.
Ginko a podporné prípravky
Všetky podporné preparáty môžu fungovať na placebo efekte, že verím tomu a mi to pomôže. Majú svoj význam pri dlhodobom užívaní pri krátkodobom nemožno očakávať nejaký efekt.
Šport a prechádzka
Ak je niekto naučený športovať a je súčasťou jeho životného rytmu. Po športovej aktivite sú často nabudené a môžu byť omnoho výkonnejšie. Na prechádzke odpútajú pozornosť od učiva a pôsobí ako psychohygiena.