K jeho vzniku nemalou mierou prispelo aj Československo a medzi prisťahovalcami, ktorí vtisli svoju pečať židovskému štátu, boli stovky imigrantov zo Slovenska.
V novembri 1947 Valné zhromaždenie OSN odhlasovalo rozdelenie Palestíny na dva štáty - arabský a židovský. Na základe rezolúcie Židia 14. mája 1948 vyhlásili štát Izrael, vzápätí ho armády piatich arabských štátov napadli a začala sa tak prvá z mnohých vojen. Rok po vyhlásení bol Izrael prijatý do OSN a prúdili tam židovskí prisťahovalci z celého sveta.
Večné napätie
Okupácia arabských území a osud miliónov palestínskych utečencov sú problémy, ktoré Izrael doteraz nedokázal vyriešiť. Prečo je to tak? „Treba povedať, že Izrael je veľmi slobodná a liberálna krajina. Problémom však je, že Izrael hovorí, že je demokratický a zároveň židovský. Proti tomu namietajú nielen Palestínčania, ale aj izraelskí Arabi. Áno, on je demokratický pre Židov a židovský pre Arabov,“ hovorí Břetislav Tureček z Metropolitnej univerzity Praha, ktorý v oblasti roky pôsobil ako novinár.
Palestínčania
Arabské štáty sa dodnes nezmierili so vznikom Izraela, snaha zničiť ho viedla k viacerým vojnám. Zo štátu počas prvého konfliktu ušlo vyše 80 % arabskej populácie, v okolitých krajinách sú dnes milióny palestínskych utečencov. „Dnes ich už tak nie je trištvrte milióna, ale vyše 5 miliónov. Predstava, že by sa raz vrátili do Izraela, je neprípustná. Aj v Izraeli silnejú hlasy, že je načase, aby na území bývalej Palestíny vznikol aj arabský štát,“ dodáva Tureček.
Čo sa mi tu páči
Slovenka Suzana:
Napriek tomu, že v Izraeli často dochádzalo k teroristickým útokom a aj dnes sú na palestínskych územiach nepokoje, Suzana vraví, že v Izraeli sa cíti bezpečne. „Určite bezpečnejšie, ako keď sa o desiatej večer prechádzam po Bratislave,“ dodáva.
Bojový výcvik z Bratislavy
Postavili sme im letectvo
Izraelské vojny
1948
Po vyhlásení nezávislosti sa okamžite začala prvá arabsko-izraelská vojna, ktorá trvala do júla 1949.
1956
Po znárodnení Suezského kanála zaútočili Francúzsko, Veľká Británia a Izrael na Egypt.
1967
V šesťdňovej vojne s Egyptom, so Sýriou a s Jordánskom Izrael výrazne rozšíril územie, ktoré ovláda.
1973
Egypt a Sýria sa pokúsili získať stratené územia prekvapivým útokom, ale v Jomkipurskej vojne neuspeli.
1978
Egypt a Izrael uzavreli dohodu v americkom Camp Davide. Egypt sa stal prvým arabským štátom, ktorý uznal Izrael.
1982
Izrael zaútočil na militantov na libanonskom území. Konfl ikt tam trvá dodnes.
1987 - 1993
Prvá intifáda - palestínske povstanie v pásme Gazy a na Západnom brehu.
2000 - 2005
Druhá intifáda. Na jej konci sa Izrael stiahol z pásma Gazy a prenechal ho palestínskej samospráve.