Keď sa potvrdia predpoklady o obrovskom nálezisku, ťažba vzácnych kobaltových rúd môže výrazne oživiť ekonomiku regiónu.
Predbežný záver z meraní je optimistický. Dobšiná a jej okolie disponujú obrovskými náleziskami kobaltových rúd. „V súčasnosti sa začína s treťou fázou výskumu, ktorá obsahuje už aj vzmáhanie, čiže otvorenie starej bane,“ povedal Novému Času primátor Dobšinej Ján Slovák. Pripomenul, že vznik a rozvoj Dobšinej úzko súvisí práve s baníctvom. „K samotnej ťažbe je síce ešte dosť ďaleko, ale verme, že z blýskania na lepšie časy bude aj búrka a prejaví sa to spustením aspoň menšej prevádzky s minimálne stovkou ľudí. Zvýši to zamestnanosť a prosperitu občanov mesta,“ dodal.
KDE PREBIEHA VÝSKUM?
Geologický prieskum prebieha na území s rozlohou takmer 7 km². Situovaný je severne od Dobšinej smerom k vrchu Kruhová. V prvej etape sa uskutočnili špeciálne geofyzikálne merania a výsledky poukazujú na prítomnosť hornín vhodných pre výskyt a na pokračovanie v minulosti ťažených žíl do hĺbky. Druhá etapa prác zahŕňala výkop geologických dokumentačných rýh, vŕtanie geologických vrtov do hĺbky 200 metrov a banské sprístupnenie starej štôlne Joremenyi.
V oceliarskom priemysle kobalt slúži ako zložka špeciálnych nástrojových ocelí. Je súčasťou turbín plynových generátorov a leteckých motorov či vrtných hlavíc na geologický prieskum. Kobaltnaté a kobaltité soli sú farebné, zvyčajne modré alebo červené.