Má až 35 príbuzných druhov, ktoré sa odlišujú predovšetkým sfarbením. Májky obyčajné či fialové nie sú také vzácne ako trblietavá príbuzná, no jedovaté sú rovnako. Kontaktu by sa mali zvedavci vyvarovať.
Informácia o objave vzácnej májky dúhovej na juhovýchode Slovenska vyvolala u čitateľov ohlas. Prišli fotografie chrobákov z rôznych častí Slovenska. „Párik májky dúhovej sme nedávno nafilmovali na chate pri Zvolene. Netušili sme, aké sú nebezpečné,“ píše Šárka, ktorá poslala aj video. Záujem vzbudili aj u Viery: „Na chalupe v udiarni a v komíne boli krásne trblietavé chrobáky.“
Entomológ vysvetlil, že ani raz nešlo o májku dúhovú. „Nelietajú, nedostanú sa do domu či do komína. Pravdepodobne išlo o podobne sfarbeného chrobáčika zlatoňa. Nebezpečný nie je,“ ubezpečuje Gabzdil. Na videu od Zvolena však spoznal rozšírenú májku fialovú. „U nás žije až 35 druhov májkovitých chrobákov. Veľké májky sa na seba podobajú stavbou tela, no sfarbenie je iné,“ pokračuje entomológ. Májka dúhová sa zriedka objaví len v južných oblastiach.
Májku fialovú či obyčajnú môžeme stretnúť v okolí chát, domov či lúk. „Všetky druhy májky sú však jedovaté. Každá z nich obsahuje prudký jed kantaridín, ktorý je pre človeka smrteľný už v koncentrácii 3 stotín gramu. Ľudia by sa mali kontaktu s májkami vyhýbať,“ varuje Gabzdil. Pri stretnutí s májkou je opatrnosť na mieste. „Pri podráždení vylučujú žltkastú hemolymfu vo forme tekutiny z kĺbov končatín. Môže spôsobiť pľuzgiere na koži či zápal očí. V tráviacom trakte zhubne pôsobí najmä na obličky,“ upozorňuje entomológ.