Vláda premiérky Theresy Mayovej môže totiž normu presadiť bez ohľadu na postoj škótskeho parlamentu, ale bolo by to prvýkrát, čo by sa tak stalo. Takýto postup by navyše zrejme posilnil škótskych separatistov.
Utorkovému hlasovaniu predchádzali mesiace diskusií o vplyve zákona, ktorým sa skončí nadradenosť práva EÚ nad britskými zákonmi na samosprávy v jednotlivých častiach Spojeného kráľovstva. Spor sa týka článku zákona o brexite, ktorý upravuje, akým spôsobom budú právomoci vrátené z Bruselu rozdelené medzi Škótsko a Wales na strane jednej, a vládu v Londýne na strane druhej. Britská vláda si chce ponechať nad niektorými oblasťami dočasnú kontrolu, napríklad nad poľnohospodárstvom alebo rybolovom. To sa ale škótskym a waleským lídrom nepáči. Návrh kritizujú ako snahu britskej vlády o uzurpovanie ďalšej moci.
Utorkový verdikt škótskeho parlamentu je ďalšou nepríjemnosťou pre Mayovú, ktorá v poslednej dobe utrpela pri hlasovaní o brexitovom zákone niekoľko porážok v hornej komore parlamentu, Snemovni lordov. Predsedníčka vlády sa teraz tiež snaží vyriešiť patovú situáciu vo vláde, ktorá nastala kvôli rozdielnym názorom ministrov na colné usporiadanie po odchode z bloku. Britský parlament má o brexitovom zákone hlasovať už za niekoľko týždňov, a Mayovej sa tak podľa britskej tlače kráti čas na to, aby sa so Škótskom dohodla. Ak by svoje plány presadila navzdory Škótsku, zrejme by to posilnilo tamojších separatistov, ktorí sa usilujú o nezávislosť tejto časti Spojeného kráľovstva.