Ostatným politickým stranám sa tak zvýšila možnosť vyhrať voľby pre svojich kandidátov. Kiska je totiž stále najpopulárnejším slovenským politikom a odborníci mu dávali veľké šance svoj post obhájiť. Robertovi Ficovi (53) vrátil požičané a hneď dodal, že z politiky určite nikam neodchádza a do konca roka predstaví svoje ďalšie plány v politike. Je otázne, či len podporí už existujúci politický subjekt, alebo založí vlastnú stranu.
Za hlavný dôvod svojho rozhodnutia neuchádzať sa už o post prezidenta Kiska spomenul nielen svoju rodinu, ale aj situáciu po vražde novinára Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27). „Nikdy som sa netajil tým, že rodinný život je pre mňa veľmi dôležitý. V uplynulom roku sme v rodine zažili šťastné aj tragické udalosti. Oboje mi pripomenuli, že čas strávený s najbližšími, s manželkou, s deťmi či rodičmi je nenahraditeľný,“ vyhlásil a hneď doplnil: „Moje rozhodnutie však silne ovplyvnilo niečo oveľa zásadnejšie a nečakané. Nepresvedčivá a pritom arogantná reakcia vlády na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyvolala najväčšiu krízu dôvery v štát v histórii moderného Slovenska,“ neváhal si Kiska kopnúť do predsedu Smeru Roberta Fica. Ten pri podávaní svojej demisie s úškrnom na tvári Kiskovi oznámil, že nikam neodchádza. „Ale pravda je, že v úrade prezidenta som sa stal súčasťou aj konca jednej politickej éry. Udalosti posledných mesiacov vyústili do pádu vlády a osobitne do ukončenia pôsobenia dlhoročných, v minulosti vo svojich pozíciách nedotknuteľných politikov,“ doplnil.
Hlava štátu zároveň hovorí, že kandidátom na prezidenta by mal byť niekto, kto nie je zaťažený politickými súbojmi. S expremiérom Ficom totiž viedli otvorenú vojnu - či už pre Kiskove miliónové lety do Popradu za rodinou, alebo pre nevyjasnené daňové excesy počas volebnej kampane.
No je jasné, že Kiska z politiky aj po skončení prezidentského mandátu neodchádza. „Žiaľ, ale až otrasná vražda dvoch ľudí mnohým naplno otvorila oči a odhalila, aké dôsledky môže mať zlyhávajúci štát a skorumpovaná vládna moc. Na začiatok novej lepšej éry nestačí iba zmena vlády. Slovensko potrebuje zmenu štýlu vládnutia. A cítim osobnú zodpovednosť za to, aby som takejto zmene pomohol,“ doplnil s tým, že po novembrových komunálnych voľbách predstaví ďalšie plány, pri ktorých sa chce oprieť o svoju popularitu. „Aby som aj po konci môjho pôsobenia v úrade prezidenta v budúcom roku prispel k začiatku novej politickej éry na Slovensku. Aby som pomohol spojiť tých, ktorí sú nielen ochotní, ale aj schopní vládnuť zodpovedne a slušne,“ dodal Kiska. Z vyjadrení tak nie je jasné, či Kiska napokon založí politický subjekt, alebo sa k niekomu pridá.
Brzdí ho kauza s daňami
Ján Baránek, politológ
Ja si myslím, že si nechal čas. Je to taktizovanie, že na jeseň oznámi svoje rozhodnutie. On teraz hrá o čas a potrebuje vyriešiť problémy ohľadom financovania prezidentskej kampane. Pokiaľ by tento problém nebol, myslím si, že by už založil vlastnú stranu, alebo by vstúpil do strany Progresívne Slovensko.
Nemá kompetencie
Marián Leško, politológ
Prezident sa pred rokom vyjadril, že stranícka politika v jeho prípade neprichádza do úvahy a on názor nezvykne meniť. Mohol už dnes povedať, že právomoci prezidenta nie sú dostatočné na zmeny, ktoré krajina potrebuje. No nemám dojem, že by z jeho príhovoru vyplývalo, že by chcel ísť do straníckej politiky.