Najmladšou obeťou sa stalo osemmesačné dievčatko Lajlá Anwár Ghandúrová, ktoré zomrelo v noci na utorok v dôsledku nadýchania sa slzotvorného plynu. Medzi obeťami je najmenej osem ďalších Palestínčanov mladších ako 18 rokov.
Palestínski vodcovia označili pondelkové udalosti na hranici pásma Gazy s Izraelom za masaker. Použitie ostrej munície izraelskými bezpečnostnými zložkami vyvolalo znepokojenie a odsúdenie zo strany medzinárodného spoločenstva.
Izrael sa bráni, že konal v sebaobrane a snahe ochrániť svoje hranice a obyvateľov. Izraelčanov v tejto veci podporili Spojené štáty ako ich hlavný spojenec. Obe krajiny pritom zhodne uviedli, že Palestínčanov k násilnostiam podnietilo islamistické hnutie Hamas, ktoré v pásme Gazy vládne.
Práve v utorok malo dôjsť k vyvrcholeniu šesť týždňov trvajúcich masových protestov Palestínčanov, ktoré sa od 30. marca konali pri hraniciach s Izraelom. Palestínčania si 15. máj už tradične pripomínajú ako deň katastrofy (nakba), ktorou bolo pre nich založenie štátu Izrael v roku 1948. Počas izraelskej vojny za nezávislosť prišli totiž o svoje domovy státisíce palestínskych Arabov.
Palestínske zdravotnícke zdroje v utorok informovali, že od vypuknutia protestov, nazvaných aj Veľký pochod návratu, prišlo o život 105 obyvateľov pásma Gazy a približne 11.000 ich utrpelo zranenia, pričom asi 3500 dostalo zásah ostrou muníciou. Izraelské úrady túto štatistiku spochybňujú.