V stredu ráno miestneho času (v utorok večer SELČ) o tom informovala juhokórejská agentúra Jonhap, ktorá zároveň uviedla, že KĽDR z rovnakého dôvodu zrušila rokovania na vysokej úrovni s juhokórejskou stranou plánované na stredu. Ministerstvo zahraničia USA v utorok informovalo, že o žiadnej zmene zo strany KĽDR Washington nebol informovaný a prípravy summitu budú pokračovať.
Medzikórejské rokovanie, ktoré sa malo konať na hraničnom priechode Pchanmundžom, sa malo venovať následným opatreniam nadväzujúcim na aprílový summit oboch kórejských lídrov. Po juhokórejskom prezidentovi Mun Če-inovi sa má Kim stretnúť tiež s Trumpom, a to 12. júna v Singapure.
Spoločné letecké cvičenie pod názvom Max Thunder vykonáva Washington so Soulom každý rok. Manévre trvajú vždy zhruba dva týždne. KĽDR kritizovala aj terajšie cvičenie, na ktorom sa tento rok zúčastňuje zhruba stovka stíhacích lietadiel. Podľa agentúry Jonhap je od piatku do neho zapojených okrem iného osem "neviditeľných" stíhačiek F-22 Raptor a bližšie nespresnené množstvo strategických bombardérov B-52.
Pentagon sa v utorok snažil znižovať význam spoločných cvičení, ktoré sú podľa neho svojou povahou rutinné a obranné. "Kórejská republika a vojenské sily USA v súčasnosti vykonávajú pravidelné každoročné jarné kórejsko-americké cvičenia, zahŕňajúce cvičenia Foal Eagle 2018 a Max Thunder 2018," uviedol hovorca Pentagonu a dodal, že bojové letecké cvičenie Max Thunder je naplánované na dni od 14. do 25 . mája "Tieto obranné cvičenia sú súčasťou kórejsko-amerického spojeneckého, rutinného, každoročného výcvikového programu, ktorého účelom je udržanie základnej vojenskej pripravenosti," dodal Pentagon.
Pjongčang spoločné cvičenia amerických a juhokórejských vojakov označuje za bezpečnostnú hrozbu, provokáciu a prípravu na inváziu do Severnej Kórey. "Toto cvičenie, ktoré je namierené proti nám a ktoré prebieha v celej Južnej Kórei, je flagrantným napadnutím Pchanmundžomské deklarácie (výsledku mezikorejského summitu) a zámernou vojenskou provokáciou, ktoré je v rozpore s pozitívnym politickým vývojom na Kórejskom polostrove," uviedla vo svojom vyhlásení severokórejská agentúra KCNA. "Spojené štáty budú musieť tiež starostlivo zvážiť osud plánovaného summitu Severnej Kórey a Spojených štátov vo svetle tohto provokatívneho vojenského kriku vedeného spoločne s juhokórejskými orgánmi," dodala KCNA podľa agentúry Jonhap.
Spojené štáty neboli o žiadnej zmene postoja KĽDR informované, oznámila v utorok hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia Heather Nauertová s tým, že USA budú naďalej pokračovať v prípravách summitu.
Vzťahy medzi KĽDR na jednej strane a jej južným susedom a Spojenými štátmi na druhej strane sa začali uvoľňovať pred tohtoročnými zimnými olympijskými hrami v juhokórejskom Pjongčangu. Výsledkom bol okrem iného spoločný nástup oboch kórejských tímov pod jednou vlajkou na februárových hrách a na konci apríla potom aj stretnutie Kim Čong-una s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom na hranici medzi oboma Kóreami. Vrcholom diplomatickej ofenzívy, ktorej hlavným cieľom má byť podľa Washingtonu vytvorenie denuklearizovaných zón komunistickej KĽDR, má byť júnové stretnutie medzi Trumpom a Kimom. Obaja si pritom ešte pred niekoľkými mesiacmi vymieňali osobné urážky a navzájom si hrozili zničením.