Kým za prvý možný podnet na odvolanie vrcholnej schôdzky označil Pchjongjang spoločné vojenské cvičenie Južnej Kórey a USA, o niekoľko hodín neskôr hovorila KĽDR o neprípustnom nátlaku Washigntonu na denuklearizáciu KĽDR. Severná Kórea kvôli manévrom zrušila utorokové ministerské rokovania s predstaviteľmi susednej krajiny. Soul v reakcii na to vyzval KĽDR k rýchlemu obnoveniu vzájomných rokovaní.
Námestník severokórejského ministra zahraničia podľa oficiálnej agentúry KCNA vyhlásil, že jeho krajina nebude mať záujem o samit, ak by sa mal stať jednostrannou záležitosťou, počas ktorej bude Trump tlačiť na Kima, aby sa vzdal jadrových zbraní. Severkokorejský činiteľ sa ohradil proti výrokom Trumpovho bezpečnostného poradcu Johna Boltona, podľa ktorého by mal byť v prípade KĽDR uplatnený "líbyjský model" jadrového odzbrojenia a dosiahnuté "úplné, overiteľné a nezvratné demontáže" jadrových zbraní.
KĽDR nedlho predtým označila za provokáciu a ohrozenie vlastnej bezpečnosti pravidelné cvičenie, ktoré pod názvom Max Thunder vykonáva USA a Južná Kórea každý rok. Tento rok je do neho zapojená zhruba stovka lietadiel vrátane amerických stíhačiek F-22 Raptor a bombardérov B-52. Kým Pentagon ho označil za rutinné a obranné manévre, podľa severokórejskej agentúry KCNA spochybňuje výsledky medzikorejského summitu a ohrozuje pozitívny vývoj na Kórejskom polostrove. Tiež kvôli nemu je ohrozené konanie summitu, dodal Pchjongjang.
Hovorca juhokórejského ministerstva pre zjednotenie podľa agentúry AP uviedol, že rozhodnutie zrušiť utorokové jednanie je proti duchu dohovoru vodcov oboch Kóreí, ktorí sa počas aprílovej historickej schôdzky zaviazali usilovať o trvalý mier a celkovú denuklearizáciu polostrova. Americké ministerstvo zahraničia reagovalo na slová o hroziacom zrušení summitu vyhlásením, že o ňom nemá žiadne oficiálne informácie a schôdzku Trumpa s Kimom plánovanú na 12. júna do Singapuru naďalej pripravuje.