Správa o jedovatej májke dúhovej sa rozniesla po celej krajine a Slováci ju teraz vo veľkom fotia na rôznych miestach. Májku nie je ťažké rozoznať medzi jej kolegami. Je to nelietavý chrobák s dlhým článkovaným telom.
Do redakcie sa nám ozvala Šárka, ktorá nakrútil párik zamilovaných chrobákov na chate vo Zvolene. O nebezpečenstve, ktoré mali rovno pod nosom sa však dozvedeli až neskôr. "Bolo to nádherné, len sme netušili, aký je nebezpečný," prezradila Šárka.
S fotografiami chrobáka sa s nami podelila aj Katka, tá ich stretla v Martine. "Popravde som nevedela, čo to je, až keď som si všimla články u vás," povedala Katka.
„Všetky druhy májky sú jedovaté. Každá z nich obsahuje prudký jed kantaridín, ktorý je pre človeka smrteľný už v koncentrácii 3 stotín gramu," hovorí entomológ Rudolf Gabzdil. Májka však nehryzie ani neštípe a zhubne pre človeka pôsobí ža v tráviacom trakte. Entomológ však varuje aj pred iným kontaktom s chrobákom: „Pri podráždení vylučujú žltkastú hemolymfu vo forme tekutiny z kĺbov končatín. Môže spôsobiť pľuzgiere na koži či zápal očí."