Mali jej vyberať žlčové kamene, tri dni po zákroku však skonala na následky natrhnutia priedušnice pri zakladaní kanyly. Intubácia jej mala zabezpečovať prívod vzduchu do tela počas zákroku. Zdrvený manžel sa ani po vyše 3 rokoch so smrťou milovanej polovičky nedokáže zmieriť.
Mária pracovala v bardejovskej nemocnici ako vedúca internej SBS. Osobne poznala lekárov aj zdravotnícky personál. Napriek tomu následky zákroku z januára 2015 neprežila. „Do nemocnice prišla v pondelok. Žlčové kamene jej vyberali laparoskopicky, čiže to nemalo byť nič zložité. Vo štvrtok mala znova nastúpiť do práce. Namiesto toho však v ten deň zomrela. Zákroku sa veľmi bála, ja ani nie. Veď také operácie sú úplne bežné. Po troch dňoch, keď sa sťažovala na veľké bolesti, ju previezli do Košíc, tam sa už ďalšej operácie nedočkala, lebo skonala,“ povedal zarmútený Jaroslav, vdovec a otec troch dospelých dcér, ktoré žijú v zahraničí.
PRÍPAD VYŠETRUJÚ
Úmrtie pacientky preverujú aj policajti. Ani po vyše troch rokoch však nedospeli k žiadnemu výsledku. Raz už bolo dokonca trestné stíhanie zastavené, lebo vyšetrovateľ sa nazdával, že nedošlo k trestnému činu. Teraz je však prípad znova živý. „Momentálne prebieha prípravné konanie,“ uviedol prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik.
ÚRAD ULOŽIL POKUTU
Prípad skúmal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). „Zdravotná starostlivosť nebola pacientke poskytnutá správne,“ skonštatovali odborníci. V správe sa uvádza: „Napriek snahe zaviesť kanylu čo najšetrnejšie, došlo pri opakovanej intubácii k poraneniu priedušnice, ktorej dôsledky neboli hneď klinicky manifestné.“ ÚDZS uložil nemocnici pokutu 6 500 €. Tá sa však bráni a obrátila sa na Krajský súd v Prešove. Jeho senát však postup úradu odobril. „Sme presvedčení, že lekári nepochybili,“ uviedol napriek tomu právny zástupca nemocnice Peter Petko.