O osude 34 čilských biskupov teraz rozhodne pápež František, informovala v piatok agentúra AP. Agentúra AP uviedla, že ide o prvý prípad hromadnej demisie v dejinách cirkvi, keďže svoje odstúpenie z úradu ponúkla celá čilská biskupská konferencia.
Pápež František zvolal čilských biskupov do Ríma, aby sa oboznámili so závermi vizitácie arcibiskupa Charlesa Sciclunu, ktorá sa týkala prípadov pohlavného zneužívania maloletých kňazmi. Spoločne s pápežom mali potom biskupi hľadať "cestu k nastoleniu jednoty a spravodlivosti v čilskej cirkvi po prípadoch zneužívania, ktoré pobúrili verejnosť a cirkevné spoločenstvá v Čile. Španielsky kňaz Jordi Bertomeu, ktorý bol spolu s maltským arcibiskupom Sciclunom vyslaný pápežom do Chile, aby sa stretol s obeťami zneužívania, vo štvrtok pred novinármi - v súvislosti so stretnutím pápeža s čilskými biskupmi - vyhlásil, že "v Ríme sa teraz rodia dejiny".
"Je to výnimočná chvíľa pre všeobecnú cirkev, nielen pre Čile," vyhlásil Bertomeu. Zdôraznil, že zvolanie takejto schôdzky biskupov s pápežom nie je obvyklé. Bertomeu uviedol, že je nesprávne prirovnávať kauzu čilských biskupov k prípadu amerických kardinálov, ktorí prišli do Ríma v roku 2002, aby sa zaoberali krízou spojenou s prípadmi pohlavného zneužívania v USA, alebo kritikou írskych biskupov povolaných do Vatikánu v roku 2009.
"Pohlavné zneužívanie je vždy zneužívanie. Čilská kauza má však znaky zneužitia moci a úradu, ktoré ju robia trochu inou," dodal Bertomeu s tým, že takéto zneužitie v írskom a americkom prípade chýbalo. "Cirkev sa učí, chce byť svetlom v spoločnosti, zneužívanie sa nedá tolerovať," povedal.