Traja ľudia sú hospitalizovaní v banskobystrickej nemocnici. V Lučeneckej nemocnici skončili 3 ženy, jednu medzičasom prepustili. Podľa RÚVZ sa nakazili po konzumácii nepasterizovaného kozieho syra, ktorý bol vyrobený na neregistrovanej farme v okrese Veľký Krtíš.
Prvý prípad bol podľa hovorkyne RÚVZ Banská Bystrica Márie Tolnayovej nahlásený 16. mája. „Všetci pacienti majú podľa epidemiológov klinické príznaky kliešťovej encefalitídy a pozitívnu epidemiologickú anamnézu – konzum nepasterizovaého kozieho syra vyrobeného na neregistrovanej farme v okrese Veľký Krtíš. Opatrenia pred jej ďalším šírením vykonali odborníci RÚVZ Veľký Krtíš v spolupráci a príslušnou regionálnou veterinárnou a potravinovou správou. Šetrenie naďalej pokračuje, vyhľadávajú a vyšetrujú sa ďalšie osoby v ohnisku nákazy,“ informovala Tolnayová.
V nemocnici skončili celkovo šiesti ľudia. „Na Oddelení infektológie máme hospitalizovaných 3 pacientov s kliešťovou encefalitídou. Klinický priebeh ochorenia je u nich dobrý, ich stav je stabilizovaný," informovala hovorkyňa banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje. V Lučenci na infektológii boli podľa informácií Nového Času hospitalizované 3 ženy, ale jedna pacientka už bola prepustená domov. V Banskej Bystrici zase leží matka s dvoma deťmi. Podľa zdroja Nového Času sa farma nachádza v dedine Závada (okr. Veľký Krtíš).
Kliešťová encefalitída je akútne horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Ochorenie môže mať jednofázový alebo dvojfázový priebeh. Pri jednofázovom priebehu sa ťažkosti ako silné bolesti hlavy, horúčka a slabosť stupňujú. Pri dvojfázovom priebehu ochorenia sa v prvej fáze objavujú zvýšená teplota, bolesti hlavy, poruchy spánku a niekedy sa pridruží aj zvracanie. Inokedy zas prevládajú bolesti v chrbte či kĺboch, alebo v končatinách.
Dôležitá je tepelná úprava
Daša Račková, Úrad verejného zdravotníctva SR
Kliešťovú encefalitídu (vírusový zápal mozgu a mozgových blán) možno dostať okrem uštipnutia kliešťom aj konzumáciou surového mlieka a výrobkov z neho. Hovorí sa tomu alimentárny prenos. Nakazený človek sa teda s kliešťom vôbec nemusí stretnúť. Najčastejšie ide o kozie mlieko, menej často o ovčie či kravské.
Zvieratá nemajú zvláštne klinické príznaky, ale vírus kliešťovej encefalitídy, pokiaľ bol kliešť infikovaný, sa krvou dostáva do mlieka. Z tohto dôvodu je okrem ochrany pred kliešťami vhodným oblečením a repelentmi vhodná aj tepelná úprava, čiže preváranie nepasterizovaného mlieka a výrobkov z neho (10 minút pri 70 °C).
Pokiaľ by bolo podozrenie na konzumáciu takejto potraviny a za 7 až 21 dní sa objavia chrípkové príznaky (s horúčkou neprevyšujúcou 38 °C, malátnosťou, bolesťami hlavy a svalov), je potrebné vyhľadať lekára.