S odvolaním sa na piatkové vyjadrenia Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov o tom informovala agentúra DPA. Nový prístup sa posnaží vytvoriť "systém, ktorý bude riešiť iránske hrozby ako celok", uviedol predstaviteľ ministerstva, pričom odmietol poskytnúť novinárom detaily ohľadom Pompeovho pondelňajšieho prejavu. Dodal iba, že cieľom tejto iniciatívy je dosiahnuť korekcie iránskej dohody, a to najmä v súvislosti s obavami z iránskych balistických rakiet, s "prehlbovaním" občianskych vojen v regióne a taktiež s potrebnými zmenami v systéme kontrol.
Predstaviteľ ministerstva taktiež povedal, že USA vedú v súvislosti s revíziou jadrovej dohody intenzívne konzultácie s európskymi partnermi. Americký prezident Donald Trump začiatkom mája oznámil, že USA odstupujú od iránskej jadrovej dohody z roku 2015. Európske veľmoci a Teherán sa zaviazali, že budú spoločne pracovať na záchrane iránskej jadrovej dohody.
K pôvodnej jadrovej dohode dospeli Irán a šesť veľmocí - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - 14. júla 2015. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že Teherán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.