Podľa severokórejských médií je Kim strategický génius, ktorého odvážna jadrová politika otvorila dvere pre Pchjongjangom vedené mierové vyjednávania. Kim tak vraj konečne donútil lídra najsilnejšej krajiny sveta uznať nový štatút KĽDR.
Avšak na rozdiel od stúpencov Trumpa, ktorí už volajú po Nobelovej cene za mier, postupuje severokórejský režim opatrnejšie. Médiá v KĽDR si dávajú pozor, aby nevytvorili príliš vysoké očakávania ohľadom Trumpových ústupkov. Nezverejňujú ani vládne pozície, ktoré by mohli byť potrebné zrušiť alebo zmeniť, ak samit nebude prebiehať podľa plánu.
Severokórejčania o samite USA-KĽDR nevedeli ešte do minulého týždňa, hoci rozhodnutie padlo už 10. mája. Téme sa médiá venovali aj tento týždeň, keď varovali, že zástancovia tvrdej línie ako napríklad Trumpov nový bezpečnostný poradca John Bolton ničí atmosféru uvoľnenia tým, že tlačí na Pchjongjang, aby sa vzdal svojich jadrových zbraní. A to ešte pred tým, než boli zrušené ekonomické sankcie.
Podľa KĽDR je totiž podmienkou vytvorenia denuklearizovaných zón ukončenie "nepriateľskej politiky a jadrových vyhrážok" od Washingtonu.
Médiá napriek tomu dali jasne najavo, že sa deje niečo obrovské. Urobili príkladný rozruch okolo stretnutie Kima s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom aj okolo mezikórejského summitu v demilitarizovanom pásme medzi Kóreami. Hoci to bolo až po tom, čo o tom zvyšok sveta už dávno vedel. Severokórejské médiá pritom nezabudli zdôrazniť, že krajina je v procese prechodu na Kimovu "novú strategickú líniu".
Čo tieto správy pre obyvateľov Severnej Kórey, ktorí sú zvyknutí viniť Washington za svoje problémy, znamenajú, je ale nejasné. Predovšetkým preto, že kvôli nedostatku slobodných médií je Pchjongjang ohniskom klebiet. Aspoň pre vzdelanejších a bohatších obyvateľov miest je však vývoj vzťahov s Washingtonom veľmi zaujímavý.
Ak summit pôjde dobre, môžu zažiť zrušenie ekonomických sankcií, čo im do značnej miery uľahčí život. Znížia sa ceny produktov a zmierni sa aj obmedzenie toho, čo môžu robiť alebo hovoriť. Pokiaľ ale pôjde vyjednávania zle, môžu na nich čakať veľké problémy, okrem iného nedostatok potravín a paliva alebo aj príprava na vojenský konflikt.
Štátne médiá však nie sú jediným zdrojom informácií Severokórejčanov. Väčšina správ putuje na verejnosť skrz hierarchiu vládnej strany. Odtiaľ sa šíri k ďalším členom strany, ktorých je údajne sedem miliónov, a až potom o nich informujú oficiálne médiá.
Takým príkladom je oznámenie severokórejského diktátora, že Pchjongjang zastavuje jadrové a raketové testy. Prvý sa o tom dozvedeli členovia ústredného výboru vládnucej strany. Ich úlohou je zabezpečiť, aby bola vládna politika správne realizovaná a hlavne správne pochopená v celej krajine.