Slávnostné odhalenie zrekonštruovanej plochy sprevádzal bohatý program, no ľudí však najviac lákala fontána pomenovaná po rímskom cisárovi Marcovi Aureliovi.
Priebeh prác síce niekedy pripomínal nekonečný príbeh, no výsledok nakoniec prevýšil očakávania. Vďaka vyše trojmiliónovej investícii vymenili všetky inžinierske siete a pribudli aj umelecké prvky. „Jeho rekonštrukcia bola jedným z najväčších a najrozsiahlejších zásahov od prelomu 12. a 13. storočia,“ povedal primátor mesta Richard Rybníček. Okrem ťažkej techniky sa na mieste pohybovali aj archeológovia, ktorí objavili zvyšok dlažby z roku 1625 aj pozostatky brány mestského opevnenia. Neskončila však v múzeu, ale stala sa súčasťou pešej zóny.
Námestie dýcha modernou, no nestratilo ducha minulosti, na čo odkazuje aj nová bronzová fontána Marca Aurelia. Po zotmení sa z nej stáva veľká atrakcia, pretože množstvo svetielok priťahuje nielen deti. Stretávajú sa pri nej všetky generácie.
Podobným lákadlom je aj bronzový model mesta a dominantou námestia sa stalo pódium z tropického dreva, ktoré má do centra vrátiť kultúrny život. Podľa primátora veľký zásah do historického centra nebude potrebný najbližších 80 rokov.
Petra Anetová
Zatiaľ sa mi to páči ale mohli tu nechať nejaké prvky ako pôvodné lavičky
Jozef Babčan
Na môj vkus je to moc moderné na historické centrum. Voda na námestí je fajn a fontána je veľmi pekná.