Z alergologického hľadiska bol najvýznamnejší peľ lipnicovitých tráv. Vyvrcholila tiež peľová sezóna ihličnanov, ktorých veľké peľové zrná vytvárali viditeľné žlté povlaky na autách, parapetoch či okrajoch mlák.
"Druhové spektrum peľu v ovzduší sa opäť zmenilo, vo vyšších koncentráciách pribudli trávy a kumulácia peľu alergologicky významných druhov znamená pokračujúcu veľkú záťaž pre alergikov. Najvyššie denné koncentrácie peľu v ovzduší zachytili monitorovacie stanice v Žiline a v Banskej Bystrici, pričom najvyšší podiel mal peľ ihličnanov. Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv uvádzajú Banská Bystrica, Nitra, Trnava a Košice," popisuje aktuálnu peľovú situáciu Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.
Okrem uvedených druhov, sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ agátu, pagaštanu, platanu, javora, ružovitých drevín a kríkov (ovocné stromy a bazy). Z bylín to bol peľ pŕhľavovitých rastlín, skorocelu, štiavu. Naplno sa rozbehla peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých. Na vysokých koncentráciách peľu tráv na strednom a severnom Slovensku má veľký podiel peľ transportovaný z lúčnych porastov. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium.
Ani prognóza na nasledujúce dni nie je napriek dažďovým prehánkam pre alergikov priaznivá, hlavne kvôli množstvu a agresivite peľu z lipnicovitých tráv. Podľa alergológov síce peľová sezóna brezy skončila, jej peľ sa však môže vyskytnúť ešte ojedinele v nízkych koncentráciách. Znižovať sa budú aj denné koncentrácie peľu jaseňa, buka, duba, hrabu, drevín cyprusovitých-tisovitých i javora.
V ovzduší bude ešte prevládať peľ ihličnanov, ale v oveľa nižších hladinách ako uplynulý týždeň. Zvýšia sa denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré budú najvýznamnejším alergénom najbližších mesiacov. Počas slnečných či veterných dní bez zrážok môžeme očakávať zvýšené koncentrácie peľu v ovzduší.