Od prezidenta tiež chce, aby prišiel do parlamentu vysvetliť pochybnosti o financovaní svojej volebnej kampane.
Kiska svojím vyhlásením naznačil, že z politiky neodchádza a poškuľuje aj po straníckej politike. Podľa premiéra by však prezident nemal spájať svoje budúce stranícke ambície so svojím úradom. „Chcem pripomenúť, že prezident je ešte stále do budúceho roka hlava štátu a mal by pôsobiť nadstranícky,“ povedal Pellegrini v Sobotných dialógoch na RTVS. Dodal, že ako predseda vlády chce detailne sledovať ďalšie počínanie súčasného prezidenta.
Kiska tvrdí, že ho k nejasnému ohláseniu jeho politických plánov donútili okolnosti. „Pokladal som za svoju povinnosť už oznámiť, že nebudem kandidovať za prezidenta. Kebyže nemusím ohlásiť to, že nebudem kandidovať, tak to, čo plánujem spraviť, oznámim neskôr ku koncu roka s tým, že už presne chcem povedať, čo by to malo byť,“ povedal prezident v diskusnej relácii na Markíze. Či založí stranu, alebo sa pripojí k existujúcej zatiaľ povedať nechce.
Podľa politológa sa teraz Kiska dostal do ťažkej pozície a jeho ďalšie pôsobenie v úrade bude ostro sledované. „Prezident naznačil, že nejakým spôsobom sa pohráva s myšlienkou ohľadne straníckej politiky. Toto nebolo šťastné z jeho strany, lebo už dnes tým dal dôvod na nejaké pochybnosti a podozrenia, že aká bude jeho ďalšia činnosť, kým sa neukončí jeho mandát,“ dodal Baránek.
Premiér vyzval Kisku, aby pochybnosti súvisiace s financovaním jeho prezidentskej kampane prišiel vysvetliť na pôdu Národnej rady. Politológ na takýto krok zo strany hlavy štátu nevidí dôvod. „Prezident sa nezodpovedá parlamentu, parlament nemá dosah na vyšetrovanie prezidenta. To je hlúposť, my nie sme Spojené štáty americké,“ dodal Baránek.
Pri Gašparovičovi to Smeru neprekážalo
Tomáš Koziak, politológ
To, že prezident kritizuje niektorú z politických strán neznamená, že nie je nadstranícky. Stranícky by bol vtedy, ak by vyslovene stranil niektorej z politických strán, tak ako to bolo v prípade Gašparoviča, ktorý sa k tomu aj otvorene priznal. Vtedy sme zo strany Smeru kritiku absentujúcej nadstraníckosti nepočuli ani raz. Hovoriť o absencii nadstraníckosti je skôr politické vyjadrenie.