Podľa jeho predsedníčky Daniely Švecovej sa to podarilo dosiahnuť najmä vďaka zvýšeniu počtu asistentov. V súčasnosti má už každý sudca NS svojho asistenta.
Zrýchlenie dĺžky súdnych konaní o takmer 55 percent oznámil Najvyšší súd SR v týždni, v ktorom oslávil 25. výročie svojho vzniku. Kým v roku 2014 tu trvalo súdne konanie v priemere 245 dní, v roku 2015 to bolo 226 dní, v roku 2016 poklesla priemerná dĺžka súdneho konania na 190 dní a vlani bola už iba 112 dní.
Pozitívny výsledok úzko súvisí s plnením priorít predsedníčky NS SR Daniely Švecovej, ktorá dlhodobo poukazovala na personálnu poddimenzovanosť súdu, vysvetlila takýto pokles hovorkyňa súdu Alexandra Važanová. Situáciu sa Švecová rozhodla riešiť najmä nárastom počtu asistentov. Kým v roku 2013 ich tu pracovalo 32, vlani ich už bolo 87.
"Dnes na jedného sudcu pripadá jeden asistent. Vo vybavovaní súdnej agendy sú asistenti veľkým prínosom. Cesta zvyšovania počtu asistentov je oveľa reálnejšia a z pohľadu štátneho rozpočtu aj finančne menej náročná ako cesta navyšovania počtu sudcov," skonštatovala Švecová.
Celkovo sa rozhodovanie slovenských súdov vlani opäť spomalilo. Vyplýva to zo štatistík o priemernej dĺžke konania za rok 2017, ktoré zverejnilo ministerstvo spravodlivosti. Tie ukázali, že niekoľkoročný nepriaznivý trend sa nezastavil a pokračoval aj v minulom roku.
Priemerná dĺžka súdneho konania vlani narástla vo všetkých štyroch vykazovaných oblastiach – trestnej, občiansko-právnej, obchodnej i v oblasti starostlivosti o maloletých. Najdlhšie sa čakalo na rozsudky v obchodných sporoch, tie v priemere trvali 21,6 mesiaca. V 2011 to bolo iba 13,8 mesiaca. Odvtedy dĺžka konania narastá, v roku 2016 predstavovala 19,2 mesiaca.