Epidémii už je pripisovaných 27 obetí po tom, čo v pondelok konžský minister zdravotníctva Oly Ilunga informoval o smrti zdravotníčky v mestečku Bikoro. Odtiaľ sa nákaza minulý týždeň dostala aj do regionálnej metropoly Mbandaka.
Konžské ministerstvo zdravotníctva k dnešnému dňu eviduje 49 prípadov krvácavej horúčky: u 22 osôb ju preukázali testy, pravdepodobne nakazených je ďalších 21 ľudí a podozrenie na ebolu existuje u ďalších šiestich. Ilunga však tlmočil aj jednu povzbudzujúcu správu, keď informoval o prepustení dvoch skôr pozitívne testovaných pacientov z nemocnice. Údajne sa uzdravili a ich telá vyprodukovala protilátky, už preto nemôžu nikoho nakaziť.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) verí, že situáciu v konžskej Rovníkovej provincii sa podarí dostať pod kontrolu. V piatok jej experti zistili, že udalosti zatiaľ nenapĺňajú kritériá pre vyhlásenie krízy medzinárodného rozsahu. V stredu WHO uviedla, že v Kongu už je k dispozícii 7 500 dávok vakcíny, ďalších 8 000 má byť doručených v nadchádzajúcich dňoch. V meste Mbandaka je teraz 24 špecialistov so skúsenosťami z epidémie eboly z rokov 2014 až 2016, ktorí začínajú s očkovaním zdravotníckeho personálu. Podľa agentúry AP zaberie očkovanie prvej stovky osôb päť dní.
Zdravotníci ale budú čeliť niekoľkým výzvam. Tou zrejme najväčšou je nutnosť skladovať vakcíny pri teplote medzi 60 a 80 stupňami Celzia pod nulou, čo môže komplikovať nespoľahlivá rozvodná sieť elektriny. Prvé zásoby lieku už sú v Mbandake, teraz ich ale bude potrebné rozviezť skrz husté lesy do odľahlých častí regiónu, kde súčasná epidémia vypukla. Vakcína americkej spoločnosti Merck ešte neprešla všetkými fázami preverovania a jej nasadenie tak vyžaduje od všetkých pacientov podpis dokumentu o informovanom súhlase, podotýka spravodajská spoločnosť BBC. To znamená, že pri práci doktorov bude tiež potrebná asistencia tlmočníkov.
Experimentálny preparát bol testovaný na konci spomenutej epidémie v krajinách západnej Afriky a ukázal sa ako efektívny. Zástupca šéfa WHO Peter Salama povedal agentúre Reuters, že jeho aktuálne nasadenie znamená zmenu prístupu v boji s ebolou. "Je to prvýkrát, čo sa takto snažíme zabrániť šíreniu uprostred prepuknutiu," uviedol šéf WHO pre mimoriadne udalosti. "Je to dôležitý moment, ktorý mení spôsob, akým sme ebolu vnímali 40 rokov," dodal Salama. Na krvácavú horúčku, ktorá sa prvýkrát objavila na severe Konga v roku 1976, stále neexistuje definitívne schválený liek. Vírus spôsobuje zvýšenú teplotu, vracanie, hnačku a svalové bolesti, v niektorých prípadoch aj vnútorné a vonkajšie krvácanie. Úmrtnosť na neho môže dosiahnuť až 90 percent, záleží na konkrétnom vírusovom kmeni.