Na majstrovstvách sveta v Dánsku však ukázali, že už nejde len o fantáziu, ale reálnu šancu na triumf, ktorá sa za určitých okolností môže už čoskoro naplniť.
V kodanskej A-skupine s favoritmi tesne prehrali (ČR 4:5 pp a sn, Rusko 3:4, Švédsko 3:5), no vo vyraďovačke sa postarali o veľké prekvapenie, keď sa cez Ahovo Fínsko i McDavidovu Kanadu (zhodne 3:2) dostali až do finále. Kým pri predchádzajúcej účasti v boji o zlato v Helsinkách 2013 nemali proti Švédom žiadnu šancu (1:5), tentoraz boli veľmi blízko triumfu. V zápase dvakrát viedli, no Švédi vždy dokázali odpovedať a v nájazdoch rozhodli dva premenené pokusy súpera.
Švajčiarom zahrali do karát aj okolnosti, keď zložili jeden z najlepších tímov za uplynulé roky. Nakoniec sa v ňom objavilo až osem hráčov zo zámorskej NHL, medzi nimi Roman Josi, Nino Niederreiter, Sven Andrighetto, Kevin Fiala či Timo Meier. Tých výborne doplnili hráči z domácej súťaže ako kapitán Raphael Diaz, center prvého útoku Enzo Corvi, či brankári Leonardo Genoni i Reto Berra. K úplnému "Dream Teamu" chýbal už len Nico Hischier. Mladíka, ktorého si vybralo New Jersey z prvého miesta vlaňajšieho draftu, vyradilo zranenie.
Hráčom ušil taktiku na mieru bývalý úspešný reprezentačný útočník, ktorý si zahral zopár zápasov aj v NHL, terajší tréner Patrick Fischer. S národným tímom spolupracoval ako asistent s prestávkami už od roku 2012, na čelo realizačného tímu sa dostal v decembri 2016. Vlani na MS obsadili jeho zverenci 6. miesto, na ZOH v Pjongčangu sa im príliš nedarilo, keď skončili na 10. priečke, no všetko si vynahradili v Kodani.
"Je veľmi ťažké prehrať takýmto spôsobom. Tak blízko, boli sme tak blízko k triumfu. Švédi nám opäť pokazili oslavy, sú na to špecialisti. No musím zložiť obrovský kompliment celému tímu. Chalani odohrali skvelý turnaj. Dali sme do toho všetko, no taký je šport, nakoniec to nestačilo," povedal Fischer pre švajčiarske médiá.
Zatiaľ nie je isté, či bude hlavný kormidelník pokračovať v národnom tíme, ale ak áno, bude v ďalších rokoch pracovať pravdepodobne s takmer totožným tímom. Švajčiari totiž do Kodane priviedli prevažne mladých hráčov, ktorí majú budúcnosť pred sebou. Priemerný vek bol 25 rokov. "Na tento tím som nesmierne hrdý, spoločne sme tvrdo pracovali vyše dva týždne a popritom sme sa spolu aj zabávali. Bolo to veľmi špeciálne mužstvo, so žiadnym iným som si to ešte nikdy tak neužil. Ako Švajčiari musíme byť hrdí na to, že sme sa za päť rokov dostali dvakrát do finále. Verím, že si to vážia aj ľudia u nás doma," uviedol pre portál 20min.ch.
Výsledkový progres potvrdzuje aj produkcia mladých talentov a ich účasť v zámorskej NHL. Kým pri predchádzajúcom predstavení Švajčiarov vo finále MS 2013 si zahrali v zámorskej profilige iba štyria hráči, tento rok ich do hry zasiahlo až o desať viac.
Hrdosť na vystúpenie prevažovala aj u hráčov: "Som veľmi hrdý na tento náš tím za všetko, čo sme počas dvoch týždňov dokázali. V tomto momente, keď počujem Švédov vedľa nás oslavovať, je to však pre nás ťažké," uviedol brankár Genoni. "Sme hrdí na strieborné medaily, zároveň to stále bolí. Boli sme tak blízko v nájazdoch. Je to ťažká prehra, ale som hrdý na chlapcov a ešte tento výsledok oceníme," dodal obranca Švajčiarska Mirco Müller.
Napriek záverečnej prehre sa turnaj vydaril. Z kodanskej A-skupiny postúpili Švajčiari ako štvrtí na úkor Slovenska a v nadstavbe dokázali vyradiť silných Fínov i Kanadu. Získali prvú medailu od roku 2013, keď v Štokholme taktiež prehrali vo finále so Švédskom (1:5). Predtým sa netešili z cenného kovu dlhých 60 rokov. Dokopy majú na konte tri striebra a osem bronzov.