Tohto roku na svet prišli aj unikátne obry medzi motýľmi. Tieto najväčšie mory na svete Attacus atlas môžu mať v rozpätí krídel až 30 cm. Napriek
úctyhodným rozmerom celý život neprijímajú potravu. Vidieť ich na
motýlej show môžete až do konca júna.
Brány motýlej šou sa v botanickej záhrade otvorili už jedenásty
raz. „Priebežne tu môžeme vidieť približne 200 druhov motýľov,
celkovo sa vyliahne 3000 až 4000 kukiel. Získali sme ich z chovnej stanice motýľov neďaleko Londýna a od kostarického chovateľa Ernesta Rodriga. Ten z výnosu predaja motýľov kupuje tamojšiu pôdu, aby ju uchránil pred hrozbou intenzívneho poľnohospodárstva,“ vysvetľuje vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady Robert Gregorek.
Pestrofarebné tvory pôvodne pochádzajú z tropických oblastí Ameriky, Austrálie, Afriky, ale aj Ázie. „Tento rok máme aj druhy, ktoré sa nám inokedy nepodarilo zabezpečiť. Vyliahli sa napríklad jedince najväčšej mory na svete Attacus Atlas,“ teší sa Gregorek z jedinečných exemplárov. „Predstaviteľ takéhoto druhu hmyzu budí rešpekt rozpätím krídel od 25 do 30 cm. V hrotoch krídel je náznak hadej hlavy z profilu, ktorú využíva na odstrašenie predátora. Priehľadné útvary na krídlach môžu pripomínať privreté oko. Keď sa motýľ cíti ohrozený, tak začne vibrovať,“ vysvetľuje odborník.
„Tento druh je unikátny aj tým, že nemá tráviaci trakt. Počas celého života vôbec neprijíma potravu, žije z energetických zásob nadobudnutých v štádiu húsenice. Vďaka tomu si môže dovoliť byť tri noci aktívny, v tom čase sa spári. Dlhšie obyčajne nežije,“ šokuje ďalej Gregorek, podľa ktorého by sa malo v skleníku vyliahnuť niekoľko desiatok takýchto motýľov.