Domov v ňom našli chlapi v zlej sociálnej situácii, ktorí dovtedy žili na ulici. V útulku sa starajú o vlastné kone, kravy, voly a prasiatka. Pomáhajú v obci a robia okolo statku. Ich život sa riadi podľa dvoch základných pravidiel.
Prvá myšlienka ponúkať sociálnu službu mužom sa zrodila v hlave farára Ďurdíka v roku 2015. „Bolo to spontánne. Stretol som pána bez domova a umožnil som mu bývať v opustenej fare v Banskom Studenci. S ním sme opravili faru aj maštaľ. Neskôr sme si uvedomili, že by bola škoda, keby tu býval len sám, a tak sa to začalo,“ vraví Ďurdík s tým, že v súčasnosti sú na fare ôsmi muži, čo je aj maximálny počet. „Náplňou práce klientov je v prvom rade to, aby aspoň trochu pracovali na sebe. Potom sa starajú o zvieratká, aby sme si vyprodukovali vlastné výrobky. Pracujú aj okolo fary a hospodárskych budov. Práca je vyplnením ich času, aby im myšlienky neblúdili po iných veciach. Aby cítili, že sú užitoční,“ vysvetľuje kňaz. Prvým základným pravidlom na fare je zákaz pitia alkoholu a druhým slušné správanie.
Najdlhšie je v útulku Jaro (46). „Som tu už dva roky. Manželka si našla iného a ja som skončil na ulici. Našťastie som tam bol len pár dní a potom som prišiel sem. Zvykol som si, je mi tu dobre. Mám na starosti zvieratá. Dokonca ma tu navštevujú aj moje deti,“ vyjadril sa Jaro. Dlhých 15 rokov živoril na ulici Jano (43). „Som tu tri mesiace. Na ulici som skončil preto, lebo príbuzná nám predala dom. Starkú dala do starobinca a ja som skončil na ulici. Veľa som pil a so zraneniami som skončil v nemocnici. Odtiaľ som prišiel sem,“ uzavrel Jano.
Pracovný deň
Modlitba: 7.00 - 7.15
Práca: 8. 00 - 12.00
Obed: 12.00 - 13.00
Práca: 13.00 - 16.00
Osobné voľno: 16.00 - 22.00
Večierka: 22.00