Jednou z hlavných požiadaviek je, že európske krajiny budú naďalej kupovať iránsku ropu. S odkazom na oznámenie, ktoré bolo umiestnené na Chameneího webových stránkach o tom informovala agentúra Reuters.
Prezident Donald Trump pred dvoma týždňami oznámil, že USA odstupujú od medzinárodnej dohody s Iránom, ktorá umožnila zmiernenie protiíránských sankcií výmenou za ústupky Teheránu v jeho jadrovom programe. Ostatní signatári (Británia, Francúzsko, Rusko, Čína, Nemecko, Európska únia) dali v posledných dňoch Teheránu najavo, že dohodu z roku 2015 chcú dodržiavať aj po americkom odchode.
Európske mocnosti musia chrániť pred tlakom zo strany USA predaj iránskej ropy a naďalej iránsku ropu kupovať, uviedol ako jednu z podmienok Chameneí. Európski signatári podľa najvyššieho iránskeho duchovného musia taktiež sľúbiť, že sa nebudú snažiť jadrovú dohodu pozmeniť tak, aby sa vzťahovala na iránske operácie na Blízkom východe a na iránsky program balistických rakiet.
"Európske banky by mali chrániť obchodovanie s islamskou republikou. Nechceme mať konflikt s týmito troma štátmi (Francúzskom, Nemeckom a Britániou), ale zároveň im nedôverujeme," uviedol Chameneí s tým, že Európa by mala kupovať iránsku ropu a zmierniť tak možný negatívny dopad amerického rozhodnutia od jadrovej dohody odstúpiť.
Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo naopak tento týždeň zverejnil 12 požiadaviek, ktorých splnením Spojené štáty podmieňujú zmiernenie či zrušenie protiíránských sankcií. Irán podľa neho musí okrem iného úplne skoncovať s obohacovaním uránu, čo v obmedzenom meradle dohoda z roku 2015 umožňuje. Ďalšou podmienkou je povolenie prístupu nezávislých inšpektorov do iránskych zariadení pracujúcich s nukleárnym materiálom. V neposlednom rade sa požiadavky týkajú aj iránskeho balistického programu a úlohy Iránu na Blízkom východe; podľa Američanov sa Teherán najmä nesmie vyhrážať či ohrozovať spojenca USA - Izrael a Saudskú Arábiu.