Tri firmy, v ktorých pôsobila albánska mafia, dostali podľa podpredsedníčky Národnej rady (NR) SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) za posledných osem rokov na dotáciách vyše 20 miliónov eur.
Ďuriš Nicholsonová to zdôraznila počas mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej sa opozícia pokúša odvolať ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (nominantka SNS). "Nemáme dosť, že sme v rezorte pôdohospodárstva výdatne podporovali taliansku mafiu, podporovali sme ešte aj tých, s ktorými spolupodnikali, a to je albánska mafia," uviedla Ďuriš Nicholsonová.
Z dokumentov z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) podľa poslankyne vyplýva, že tieto firmy opakovane nadhodnocovali svoje žiadosti. Kontroly napríklad ukázali, že nesedel deklarovaný počet zvierat, na ktoré žiadali podporu, alebo bola nadnesená výmera pôdy. "Napriek týmto zisteniam PPA sa k nim dotácie dostali. PPA vedela, že sa pokúšajú o podvod, napriek tomu sa nakoniec albánska mafia aj na tieto pozemky dostala k dotáciám," doplnila Ďuriš Nicholsonová.
V prípade albánskej mafie je podľa jej slov obzvlášť zarážajúce, že sa nakoniec dostali aj k takým dotáciám, ktoré im PPA najskôr odmietla vyplatiť. "A to vďaka rozhodnutiu ministerstva, na ktoré sa následne odvolali. To znamená, ministerstvo ako odvolací orgán v prípadoch, kde boli preukázateľne sporné dotácie, prikleplo týmto ľuďom súhlasné stanovisko na všetky dotácie, o ktoré žiadali,“ opísala Ďuriš Nicholsonová. Opäť tak zdôraznila, že v prípade ministerky Matečnej by sa malo prestať hovoriť len o vyvodení politickej zodpovednosti, ale malo by sa začať diskutovať o vyvodení trestnoprávnej zodpovednosti.
Vláda s odvolaním Matečnej nesúhlasí a návrh opozičných poslancov vníma ako vytĺkanie politického kapitálu. Matečná podľa názoru kabinetu od roku 2016 vykonala množstvo konkrétnych systémových opatrení v sektoroch poľnohospodárstva, potravinárstva, ale aj lesníctva a rozvoja vidieka. V prípade navrhovateľmi prezentovaných a medializovaných problémov jednotlivých farmárov, najmä na východe Slovenska, ide podľa vlády často o súkromné majetkovo-právne spory a vyhrotené konflikty, ktorých riešenie nemá rezort pôdohospodárstva vo svojej kompetencii.