Podľa dokumentu si zmeny za ten čas vyžiadajú 9 miliárd eur. Samotná Lubyová podrobnosti k vylepšeniu nášho školstva neuviedla, no na verejnosť už unikol dokument s podrobnosťami. Čo sa má udiať v našom školstve v najbližších rokoch?
Lubyová chce materiál o dva týždne predstaviť na rokovaní vlády. Detaily nespomínala, no do médií unikla tabuľka, ktorá jednotlivé kroky popisuje. Je v nej 155 bodov, značná časť peňazí má ísť na zvyšovanie platov učiteľov.
Tabuľka hovorí o celkových nákladoch 12 miliárd eur, teraz po prepočtoch sumu znížili na 9 miliárd. „Musíme si uvedomiť, že mnohé úlohy, ktoré tam sú na 10 rokov dopredu, tak mnohé sú 20 rokov pozadu, keď už mali byť vykonané,“ reagoval zástupca Nových školských odborov Vladimír Crmoman, podľa ktorého ministerstvo školstva len naťahovalo čas, aby neukázalo, že žiadnu reformu prichystanú nemá.
Samotná Lubyová hovorí, že dokument čerpal informácie z autorského dokumentu Učiace sa Slovensko, Programového vyhlásenia vlády a Správy o stave školstva, ktorá bola vypracovaná počas funkčného obdobia ministra školstva Dušana Čaploviča.
Z vybraných zmien
- Do konca volebného obdobia v roku 2020 sa má učiteľom trikrát zvýšiť plat o 6 %. Expresnejšie navyšovanie mzdy má zariadiť nová vláda. O desať rokov má plat učiteľa dosiahnuť 85 % priemerne zarábajúceho vysokoškoláka.
- V súčasnosti školy na žiaka dostávajú od štátu tzv. normatívy. Po novom by sa v sume mali zohľadniť skúsenosti učiteľa či to, že žiak je zo znevýhodneného prostredia.
- Školská dochádzka bude začínať už v piatich rokoch, čo znamená, že posledný rok materskej školy by bol povinný. To si však vyžiada budovanie nových kapacít, pričom škôlky patria mestám a obciam a nie štátu.
- Školy by mohli spájať predmety, ktoré so sebou súvisia, ako napríklad dejepis s geografiou a občianskou výchovou, keď sa preberajú témy, ktoré so sebou súvisia.
- Chystá sa aj rozvoj dielní a základných prác ako varenie, starostlivosť o dieťa a základné opravárske práce.
- Most-Híd pretlačil, aby sa maďarské alebo rómske deti učili Slovenčinu ako cudzí jazyk.
- Po novom by sa zovšeobecňovalo vysokoškolské bakalárske štúdium, aby sa študent mal možnosť rozhodnúť neskôr pre definitívne zameranie. Školy by mali tiež voľnejšiu ruku pri odmeňovaní učiteľov.
Bublina spľasla
Vladimír Crmoman, Nové školské odbory
- Je zarážajúce, že nová ministerka potrebovala sedem mesiacov, aby preklopila programové vyhlásenie do tabuľky a dala k tomu nejaké čísla. Konečne tá bublina o najväčšej reforme školstva za posledných 25 rokov spľasla a každý pochopil, že táto vláda už nič neurobí. Väčšina úloh sa týka ďalšej vlády.