Abe tam opäť apeloval na uzavretie mierovej dohody, čomu však bráni územný spor o štyri ostrovy na rozhraní Ochotského mora a Tichého oceánu. Putin v Petrohrade sľúbil "urobiť všetko možné, aby sa mnohonásobne zväčšil objem hospodárskej spolupráce s Japonskom", pretože "až príliš skromne" vyzerajú doterajšie japonské investície do ruskej ekonomiky vo výške približne dvoch miliárd dolárov, ako aj vzájomný obchod, ktorý vlani dosiahol obrat necelých 18 miliárd dolárov.
Abe v petrohradskom prejave upozornil, že k realizácii ambicióznych hospodárskych plánov je potrebné uzatvoriť mierovú zmluvu medzi oboma štátmi. Na zmluve sa Moskva a Tokio nedokázali dohodnúť od konca druhej svetovej vojny pre spor o časť Kurilských ostrovov, ktoré obsadilo Rusko a ktoré si nárokuje Japonsko. "Kurily sa môžu stať symbolom japonsko-ruskej spolupráce," povedal Abe.
Podobne japonský premiér vyzval Putina k uzavretiu mierovej dohode aj vlani v septembri vo Vladivostoku. "Vladimir, poď a vo dvojici splníme túto povinnosť. Prekonáme všetky ťažkosti," vyhlásil Abe a zdôraznil, že následne rusko-japonskej vzťahy odhalia svoj plný potenciál.
Denník Kommersant pripomenul, že Vladivostocké fórum si Abe už o rok skôr vybral k predstaveniu svojej novej politiky voči Rusku, spočívajúcej v prísľuboch nebývalých hospodárskych výhod, ak Moskva odovzdá Japonsku juhokurilské ostrovy a uzavrie mierovú zmluvu. Putin vtedy ochotne súhlasil, že situácia s mierovou zmluvou nie je normálna, ale o ostrovoch mlčal.
Japonsko a Rusko sa sporia o južnú časť Kuril od roku 1945. Tokio vznáša na základe dohody z roku 1855 nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrovčekov Habomai, ktoré na konci druhej svetovej vojny anektoval Sovietsky zväz. Z ostrovov bolo vtedy presídlených 17.000 Japoncov, ktorí odišli na neďaleký ostrov Hokkaidó. Tokio, ktoré bolo vo vojne porazené, ruskú zvrchovanosť nad južnými Kurily neuznáva. Dlhé hľadanie kompromisu zatiaľ výsledky neprinieslo.