Podľa súdu bola žena fyzicky aj psychicky zneužívaná po dobu desiatich rokov, než sa jej podarilo zo skupiny utiecť. Ide o zrejme najväčšie odškodné, ktoré v USA niekto vysúdil v podobnom prípade, uviedol v piatok denník The New York Times.
Strastiplný príbeh Kendry Ross začal, keď ju v 11 rokoch sekta, vtedy nazývaná Spojený národ islamu, sídliaca v štáte Kansas prinútila variť, upratovať a starať sa o deti členov spoločenstva. Po roku bola presťahovaná z domu svojej matky do domu, kde žili ženské príslušníčky sekty. V 15 rokoch bola nútená ukončiť školu a venovať sa už len práce pre sektu. Za ďalší rok ju previezli do Georgie, kde musela slúžiť v dome zakladateľa kultu ROYALL Jenkinsa.
Potom ju vozili po rôznych miestach USA, kde mala sekta členov vrátane New Yorku, New Jersey či Ohia. Podnetom pre útek jej bolo až v roku 2012 vynútené "manželstvo" s jedným z mužov v sekte, ktorá uznávala polygamiu.
"Často na ňu kričali a pravidelne ju ponižovali a sťažovali jej život," uviedol sudca Daniel Crabtree v zdôvodnení rozsudku. "Po dobu desiatich rokov bola zraniteľná a osamelá," dodal.
Sekta podľa súdu ovládala životy svojich stúpencov do najmenšieho detailu. Kontrolovala napríklad telesnú váhu žien, rozhodovala o tom, či sa im dostane lekárskej starostlivosti alebo ich nútila k zväzkom s mužmi. V roku 2015 sa premenovala na Tvorca hodnoty a Jenkins si začal hovoriť Royall Alah. Podľa súdu má teraz 13 "manželiek" a zhruba dve desiatky potomkov. K súdnym výsluchom sa ani on, ani jeho advokáti nedostavili.
Podľa obhajcov práv obetí zneužívania by mohol rozsudok slúžiť ako významný precedens pre ďalšie podobné prípady. "Je to najvyššie odškodné pre jednu obeť, o ktorom vieme," povedala predsedníčka MVO HTLC Martina Vandenbergovej.