Podľa neho boli ženy oprávnené podstúpiť interrupciu iba v prípade ohrozenia života, proti čomu dlhodobo bojovali aktivistky a politici. Exit Pool ukázal, že až 68 % Írov hlasovalo za zrušenie ústavného zákazu.
Voliči sa v referende mohli vyjadriť k otázke, či chcú zrušiť ústavný zákon umelého prerušenia tehotenstva. Podľa odhadov až 68 % občanov v hlasovacom hárku zaškrtlo možnosť áno. Záujem o referendum bol podľa odhadov viac ako 60 % a pre odstránenie zákazu potratov hlasovalo viac žien, ako mužov. „Vyzerá to tak, že zajtra budeme písať dejiny,“ vyhlásil írsky premiér Leo Varadkar. Podľa neho je výsledok referenda súcitná voľba pre mnohé ženy, ktoré už viac kvôli potratom nebudú musieť cestovať do Anglicka či kupovať si na čiernom trhu interrupčné tabletky. „To, čo írski voliči urobili včera, je tragédiou historických rozmerov. Avšak zlé sa nestáva správnym len preto, že to podporuje väčšina,“ uviedla vo vyhlásení skupina Save the 8th, ktorá viedla kampaň proti zrušeniu potratov.
Podľa zákazu zakotveného v ústave z roku 1983 sa život ženy a život jej nenarodeného dieťaťa považujú za rovnocenné. Na základe výsledkov refereda sa parlament chystá írskym ženám umožniť prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa tehotenstva a v prípade ohrozenia života matky alebo dieťaťa aj neskôr.