Fanúšikovia riskujú, keď nepovolené veci prenášajú na štadión a počas zápasu ich používajú. Slovan Bratislava po víťaznom finále Slovenského pohára aj za to zaplatí pokutu 6 500 eur. Bezpečnostný manažér SFZ a UEFA Peter France (41) v rozhovore pre Nový Čas zdôraznil, že takíto fanúšikovia nie sú na futbale vítaní.
Od februára 2014 platí u nás zákon o organizovaní verejných športových podujatí. Podľa neho hrozí fanúšikom za použitie pyrotechniky aj väzenie.
O tom by museli rozhodnúť orgány činné v trestnom konaní, či išlo o trestný čin, alebo priestupok. Závisí to od intenzity vzniknutého nebezpečenstva. Pri priestupku môže byť uložená pokuta alebo zákaz vstupu na športové podujatia. Pri výtržnosti a dokázaní môže hroziť až väzenie.
Ako je možné, že sa napríklad na trnavskú tribúnu dostalo počas finále Slovenského pohára Slovan - Ružomberok také množstvo pyrotechniky?
Zápas bol rizikový, lebo sme čakali rizikových fanúšikov zo Slovana, z Brna či Austrie Viedeň. Kontroly sme robili čo najefektívnejšie. Nikdy sa pri nich nedá úplne vylúčiť prepašovanie pyrotechniky. Prehliadky boli hmatom, zrakom a technickými prostriedkami. Sú miesta na tele, kde si to fanúšikovia strčia.
Podľa zväzu ako organizátora finále boli zadržané najmä ženy, ktoré sa snažili vniesť pyrotechniku ukrytú aj v intímnych miestach...
Áno. Skončili v rukách polície. Pašujú to v rôznych citlivých miestach. Je veľmi problematické to zistiť. Školíme ľudí aj na tieto veci, ale to už nie je v rámci našich kompetencií. My môžeme vykonať iba bezpečnostnú prehliadku. Nie osobnú. Ony veľmi dobre poznajú postupy a taktiku. Vedia, ako na to. Boli prípady, keď chceli petardy preniesť v podprsenkách.
Čo by nasledovalo, keby sa čosi podobné prihodilo v Trnave na medzištátnom zápase?
UEFA má štandardné postupy. Prerušil by sa zápas. Upozornili by divákov, aby upustili od protiprávneho konania a upokojila sa situácia. Ak by sa výtržnosti s pyrotechnikou opakovali, hráči by zamierili do kabíny. Ďalším krokom je zrušenie zápasu alebo vypratanie sektora fanúšikov. UEFA je v tomto veľmi nekompromisná. Náš zväz by dostal vysokú pokutu a hrozilo by odohratie nasledujúceho zápasu bez divákov.
Existuje aj u nás možnosť doživotného zákazu vstupu na štadión, ako napríklad v Anglicku?
Je to vec rozhodnutia príslušného orgánu. Zákony majú svoje limity. Bojujeme za to, aby prvý trest bol rok bez futbalu. V prípade recidívy dva roky. Nechceme trestať hneď radikálne. Mienime prevychovávať. Ale niekto sa nedá. Od Angličanov sme využili dobré nápady, ktoré sme preniesli do našich zákonov. Kľúčové je, aby sa uplatňovali aj v praxi.
Dá sa radikálnych fanúšikov úplne izolovať?
Vyžaduje si to multidisciplinárny prístup. Prevenciu, vzdelávanie mladých ľudí. Z ultras neurobíte slušného fanúšika zo dňa na deň. Tresty v Anglicku sú veľmi tvrdé. Aj na Ostrovoch hovoria, že futbal je zrkadlom spoločnosti. Na futbale sa rieši všetko. Politika. Medzinárodné vzťahy. Konflikty. Ľudia sa naň prídu vyventilovať. Sú pod stresom, emóciami. Potrebujú ich dostať zo seba.