Zákrok podstúpil aj Ján Štefančík (55) z okresu Michalovce, ktorý konečne vidí úplne jasne. Hlavnú rolu zohráva použitie tenkých nástrojov, čo znamená, že sa nemusia používať stehy ani injekcie a pacienti sa rýchlejšie uzdravia.
Jánovi operácia pomohla ku kvalitnejšiemu životu. „Chodím na kontroly a na oko vidím výborne. Tak ako predtým,“ skonštatoval s úľavou a dodal, že bez zákroku by už asi nemohol pracovať s počítačom. O tom, čo sa mu prihodilo, hovorí s úsmevom: „Odrazu mi čosi v pravom oku puklo. Vytvorila sa akoby zrazenina a neskôr vznikla až nepriehľadná dymová clona. Napokon som sa odhodlal pre zákrok a nebanujem.“
Lekárka očného oddelenia UNLP Katarína Perduková potvrdila, že mal odlúpenú sietnicu. „Operácia trvala krátko, len asi 15 minút. Použili sme pri nej najtenšie, a teda aj najšetrnejšie nástroje, ktoré majú hrúbku len 0,4 milimetra. Štandardne majú nástroje až 0,72 milimetra,“ uviedla. Ide o pomerne mladú operačnú metódu. „Prvá takáto operácia, ktorá sa volá 27 gauge vitrektómia, sa uskutočnila v Japonsku v roku 2010. Na Slovensku sme jediným pracoviskom,“ dodala na záver.
VÝHODY ZÁKROKU
Očná lekárka Katarína Perduková:
- Po krvácaní do sklovca či odlúpení sietnice, pri diere v makule alebo úraze oka cudzím vnútroočným telesom používame veľmi tenké nástroje, pri ktorých netreba zašiť skléru a spojovku oka.
Priebeh operácie: Pri tejto metóde je pacient v ojedinelých prípadoch ušetrený aj od nepríjemnej injekcie na znecitlivenie oka, ktoré sa znecitliví len kvapkami. Do oka sa potom vpichnú nástroje hrubé len 0,4 milimetra.