Osobitne 118-ročná hruška Jána Kubaského-Pavlíka z Rejdovej (okr. Rožňava), ktorá si pamätá ešte grófa Gejzu Andrássyho. Zasadil ju jeho osobný poľovník a tiež chýrny pytliak, pradedo súčasného majiteľa záhrady. Do súťaže Strom roka prihlásili aj susednú storočnú čerešňu a o titul sa tak uchádzajú ako dvojičky.
Fakty o dvojičkách
Hruška - 118 rokov, výška 25 metrov
Čerešňa - 100 rokov, výška 14 metrov
Jedeným z dvanástich prihlásených stromov do 16. ročníka ankety Strom roka, v ktorej sa sútaží o 300 eur, je aj stará hruška. Strom zaujme nielen vzrastom, ale aj symbolikou. „Môjho prastarého otca si obľúbil gróf Gejza Andrássy, ktorému osobne pomáhal pri poľovačkách,“ vraví súčasný majiteľ záhrady so zaujímavým príbehom Ján Kubaský-Pavlík (69). Príbeh jeho predka sa však neskončil dobre. „Na hornom Gemeri a Horehroní patril k chýrnym pytliakom. Pri Telgárte ho chytili horári a po bitke prežil len tri dni. Zomrel 13. septembra 1934. Jeho odkaz dodnes nesie práve hruška, ktorá vždy rodí len tri roky a potom rok oddychuje,“ dodal pravnuk.
Mohutný strom rodí malé a tvrdé plody, no sú veľmi cukornaté a v dobrom roku z nich získajú až 70 litrov pálenky! Neďaleko neho stojí dom syna súčasného majiteľa záhrady, v ktorom v roku 1955 pôsobil profesor Karol Plicka pri mapovaní rejdovských krojov a ľudových zvyklostí. Starostka Rejdovej Slávka Krišťáková uviedla, že hruška v minulosti slúžila ako útočisko pred slnkom pre miestnych Cigánov, ktorí v časti Jamy vyrábali hlinené valce používané pri stavbe domov.