Európska komisia vyhlásila vojnu používaniu jednorazových plastových výrobkov. Príbor či taniere budú musieť byť z ekologickejších alternatív, plastové flaše zálohované a výrobcovia budú aktívne bojovať proti znečisteniu. Na vybraných výrobkoch nájdete po novom opísané aj to, ako ohrozujú prírodu. O návrhu bude musieť ešte rokovať parlament a členské štáty.
Objem plastového odpadu neustále narastá. Moria a oceány sú plné takéhoto odpadu. Krajiny Európskej únie s tým chcú skoncovať a pomôcť prírode. „Európska komisia navrhuje nové celoeurópske pravidlá, v ktorých sa zameriava na 10 druhov jednorazových plastových výrobkov a rybársky výstroj, ktoré spolu tvoria až 70 % morského odpadu v Európe,“ upozornila Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. „Cieľom dnešných návrhov je obmedziť výskyt jednorazových plastov v obchodoch prostredníctvom celej škály opatrení. Niektoré výrobky zakážeme, iné nahradíme ekologickejšími alternatívami tak, aby ľudia mohli naďalej používať obľúbené výrobky,“ vysvetlil podpredseda Komisie pre trvalo udržateľný rozvoj Frans Timmermans.
Komisia začne s osvetovou kampaňou, aby si ľudia uvedomili, že aj oni môžu pomôcť znečisteným oceánom. Návrhy opatrení budú predložené na schválenie Európskemu parlamentu a Rade. Hmatateľné výsledky by chceli mať ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v máji 2019.
Zavedú tieto opatrenia
1. Zákaz niektorých plastových výrobkov
Ak existujú dostupné a cenovo prijateľné alternatívy, predaj jednorazových plastových výrobkov (taniere, príbory, slamky a ďalšie) bude zakázaný.
2. Na zníženie spotreby
Členské štáty budú musieť obmedziť používanie plastových nádob na potraviny a poháre
3. Nové povinnosti výrobcov:
Budú pokrývať náklady na nakladanie s odpadom a čistenie odpadu, ako aj na opatrenia na zvyšovanie povedomia o škodlivom vplyve na životné prostredie
4. Zálohované flaše
Členské štáty budú povinné do roku 2025 zabezpečiť zber 90 % jednorazových plastových fliaš z nápojov, napríklad prostredníctvom systémov zálohovania.
5. Informácie o škodlivosti
Niektoré výrobky budú musieť mať jasné a štandardizované označenie, ktoré obsahuje informácie o tom, ako odpad triediť, o negatívnom vplyve výrobku na životné prostredie (napr. vložky, utierky).
Tieto produkty najčastejšie znečisťujú pláže
Skončia
Vatové tyčinky
Zakážu jednorazové s plastovou paličkou, tá bude musieť byť na hradená alternatívou.
Príbory, taniere, slamky a miešadlá
Z plastu budú zakázané a na hradené udržateľnou alternatívou.
Balóny a paličky na ne
Z plastu paličky budú musieť byť nahradené, výrobcovia balónov budú musieť prispieť k zvyšovaniu povedomia.
Obmedzia ich
Nádoby na potraviny
Výrazne sa obmedzí používanie plastových, nové povinnosti pre výrobcov.
Plastové poháre
Výrazne sa obmedzí používanie, zavedú nové povinnosti pre výrobcov.
Rybársky výstroj
Výrobcovia výstroja obsahujúceho plasty (napr. vlasce, návna dy) budú mať nové povinnosti.
Cigaretové ohorky
Výrobcovia budú musieť prispieť k zvyšovaniu pove domia, čisteniu, zberu a nakladaniu s týmto odpadom.
Plastové tašky
Výrobcovia budú musieť prispieť čisteniu a dodržiavať platné smernice.
Obaly od zemiakových lupienkov - sladkostí
Výrobcovia budú prispievať na čisteni.
Vlhčené utierky a hygienické vložky
Výrobcovia budú na obale uvádzať viac informácií.
Nádoby na nápoje
Výrobcovia budú musieť prispievať k čisteniu, zberu a nakladaniu s tým to odpadom.
O mikroplastoch veľa nevieme
Ingrid Ludviková, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
Plasty sa v podobe mikroplastov, ktorých účinok na zdravie občanov nepoznáme, vzduchom, vodou a jedlom dostávajú do našich pľúc a na naše stoly. Riešenie tohto problému je nevyhnutnosťou a môže priniesť nové príležitosti v oblasti inovácie, konkurencieschopnosti a tvorby pracovných miest. Členské štáty budú musieť zvýšiť povedomie spotrebiteľov o negatívnom dopade odpadu z jednorazových plastov a rybárskeho výstroja, ako aj o systémoch opakovaného použitia.
Rozložiteľný bioplast
Andrea Settey Hajdúchová, Slovenská technická univerzita
Alternatívou môžu byť i bioplasty, ktoré sa dokážu kompletne rozložiť a nezaťažujú prírodu. Slovenská technická univerzita má v spoluprácii so Slovenskou akadémiou vied už jeden patent na takéto bioplasty a teraz pripravujeme ďalší na bioplasty druhej generácie. Kukurica a cukrová trstina či srvátka - dalo by sa teda jednoducho odpovedať na otázku, čo stojí na začiatku výroby týchto bioplastov. Vďaka tomuto zloženiu sú absolútne odbúrateľné v prírode. Ak ich viac nepotrebujeme, stačí ich zahodiť na priemyselný kompost a ony sa rozložia.