Teraz chce s pomocou Smeru presadiť zmeny v zákone o politických stranách, ktoré by im nariadili vyšší počet členov. No je to pritom Dankova SNS, ktorá dáva svojmu predsedovi veľké právomoci pri riadení strany.
Danko hovorí, že strany by mali mať svoje základné štruktúry, väčší počet členskej základne, aby o všetkom nerozhodoval jednotlivec. „Žili sme v dobe, keď bola jedna politická strana, komunistická. Nikto si nevedel ani predstaviť, že tu budú po čase strany bez sídiel, bez členov či bez kontroly financovania,“ poznamenal s tým, že strany dostávajú za volebné výsledky milióny eur. „Chceme, aby strana bola otvorená z hľadiska prijímania členov, financií a ak raz bude zrušená, aby nikto z jej vedúcich predstaviteľov nemohol nejakú dobu fungovať v strane inej. Ide mi o férovú politickú súťaž, aby strany boli jasné a transparentné, vedelo sa, kto ich financuje a ako používajú a či nezneužívajú prostriedky z volieb,“ dodal pre Nový Čas Danko.
Bič na Matoviča?
SNS má zhruba 5-tisíc členov, zatiaľ čo taká strana Obyčajní ľudia len 13. A práve líder strany Igor Matovič hovorí, že zákon je mierený proti nemu. „Ak si SNS myslí, že sa takto strany OĽaNO zbaví, prepočítali sa. Takýmto zákonom sa nás nezbaví. Či si napíšu 100, 300, 10 000 alebo aj 100 000, nám je to jedno. My to splníme. Naši voliči a sympatizanti nám v tom pomôžu,“ povedal Matovič.
Rozdelenie moci
Dankovu snahu v minulosti kritizoval aj šéf liberálov Richard Sulík. Poukázal pritom na stanovy samotnej SNS. „Členom predsedníctva je iba ten, ktorého navrhne predseda. Snem strany zvoláva iba predseda. Na kandidátku sa dostanú iba ľudia, ktorých vyberie predseda. Pri delegátoch snemu má predseda právo veta. Je to strana jedného, jediného diktátora,“ nechal sa počuť Sulík. Jeho slová potvrdil aj vlaňajší rozruch na východe Slovenska, keď si vedenie SNS pretlačilo iného kandidáta na župana, ako si zvolili v Prešove. „Na jednej strane predseda hlása na verejnosti, aby bol prijatý zákon, aby strany mali členov a sám nerešpektuje svojich vlastných členov a koná podľa seba,“ napísali vtedy v liste národniari z Prešova. „Keď on si presadil, že môže robiť, čo chce. A tým pádom je jedno, koľko má SNS členov,“ potvrdil pre Nový Čas člen SNS, ktorý si prial ostať v anonymite. „Ak niekto hovorí, že mám v strane svojvôľu, tak to nie je pravda,“ dodal predseda SNS.
Na politikov by mali byť väčšie nároky
Ján Baránek, politológ:
Chápem motiváciu, keď máme v parlamente stranu, ktorej poslanci nie sú členovia strany. Náprava by mala byť v zmene volebného zákona. Nie som zástancom tak širokého poskytnutia pasívneho volebného práva, ktoré umožňuje, aby sa napríklad starostom stal negramotný kandidát. Určite by som šiel cestou diskusie o uplatňovaní pasívneho volebného práva. Nemyslím tým zas IQ testy, ale niektoré iné podmienky, ktoré by mal kandidát napĺňať.
Akú moc má v SNS Danko
- odvolať predsedu v strane môže Snem, ktorý môže zvolať len predseda
- v prípade personálnych otázok má predseda právo veta, je oprávnený rušiť rozhodnutia nižších štruktúr
- predseda má posledné slovo pri tvorení kandidátky do volieb do NR SR
- členom predsedníctva sa môže stať len ten, ktorého navrhne predseda
Čo navrhuje SNS a Smer
- výkonný orgán politickej strany musí mať aspoň 9 členov
- najvyšší orgán strany musí mať aspoň 45 členov
- strany budú musieť mať peniaze uložené v Štátnej pokladnici a zverejňovať pôžičky
- zákon má zamedziť používanie peňazí za volebné výsledky na iné ako stranícke účely
- norma má tiež zabrániť kupovaniu strán či zaviesť moratórium na zmenu názvu